Minister środowiska proponuje tunel pod Doliną Rospudy


Minister środowiska proponuje tunel pod Doliną Rospudy: artykuł nr 2065

2006-03-07 13:41:51 Ekologia

Minister środowiska prof. Jan Szyszko proponuje rozpatrzenie możliwości zbudowania tunelu drogowego pod Doliną Rospudy, przy okazji budowy obwodnicy Augustowa (Podlaskie). Tunel ma być alternatywą dla planowanej obecnie estakady nad doliną. Przebieg planowanej obwodnicy jest zgodny z ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Trasa ta jednak przecina między innymi obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 "Puszcza Augustowska".

W świetle wymogów dyrektywy unijnej w sprawie ochrony naturalnych siedlisk oraz dzikiej fauny i flory, konieczne jest uzupełnienie dokumentacji budowy obwodnicy Augustowa o analizę budowy tunelu drogowego pod Doliną Rospudy - mówi Szyszko. Tunel taki miałby długość 1300 metrów, a koszt budowy jest szacowany na około 500 mln zł.

Budowa obwodnicy Augustowa jest od grudnia 2005 roku przedmiotem kontrowersji i protestów. Planowana obwodnica, która ma przebiegać Doliną Rospudy, będzie miała negatywny wpływ na środowisko - mówi szef dyrektoriatu ochrony środowiska Komisji Europejskiej Ladoslav Miko, który odwiedził w połowie lutego Augustów.

Przedstawiciel KE przyjechał do Augustowa po tym, jak organizacje ekologiczne złożyły do Brukseli skargę na przebieg planowanej drogi. Według ekologów, podczas budowy i eksploatacji obwodnicy zostaną zniszczone cenne rośliny oraz gniazda orlika krzykliwego, a także naruszone zostaną bagna Rospudy.

Ladoslav Miko mówił dziennikarzom, że inwestycja może jednak zostać przeprowadzona, jeśli okaże się, że nie ma innego rozwiązania. "W takim przypadku będą musiały zostać podjęte rozwiązania kompensujące negatywny wpływ, taki jak środki ograniczające hałas. Decyzję i tak podejmie minister środowiska" - dodaje Miko.

Konflikt wokół obwodnicy rozgorzał w grudniu 2005 r., kiedy minister środowiska uchylił decyzje wojewody podlaskiego, dotyczące możliwości rozpoczęcia budowy obwodnic Augustowa i Wasilkowa, bo uznał, że zostały wydane niezgodnie z prawem.

Obwodnica Augustowa będzie miała 17 km długości. Rozpocznie się w pobliżu miejscowości Gatne na drodze Suwałki-Augustów, a zakończy tuż za Augustowem, w kierunku Białegostoku i Warszawy. Obwodnica, według dotychczasowych planów, omijałaby najcenniejszy teren Doliny Rospudy w ten sposób, że zostałaby tam wybudowana ponad 500-metrowa estakada o wysokości prawie pięciu metrów.

PAP - Nauka w Polsce, Lechosław Balcerzak

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 2065

No doprawdy ręce opadają. Czemu to nasze społeczeństwo tak sobie lubi strzelać w kolano. Autostrady nie sa i nigdy nie beda naszym dobrem narodowym. To od takich miejsc jak Rospuda będzie zależała jakość naszego zycia. A swoja drogą to mamy jakiegoś ministra ochrony środowiska z piekła rodem - apatyczny pan bez inicjatywy monotonie podpisujacy decyzje o wycinkach i innych dewastacjach
~Asia(2006-11-17)

Hehe, dla Pisuarów (i Platfusów) liczy się tylko "rozwój". Niech wszystko szlag trafi, byle były nowe modele samochodów, komputerów i komórek, oraz żeby wszystko było jak największe. Jak największe miasta z jak największą liczbą samochodów, jak największą liczbą ludności, jak najwyższymi blokami i biurowcami, a w tych biurowcach jak największymi firmami zagranicznymi, ciągnącymi z Polski jak największe zyski. Wtedy będzie "dobrze" - czyli "tak, jak na Zachodzie" (czyli w USA).
~Filkk(2007-01-12)

Tunel pod doliną zniszczy wszystko.Toefowiska ulegną wysuszeniu,woda zejdzie na niższe warstwy ziemi.
~Tokek(2007-01-29)

człowiek pierwotny zabijał gdy był głodny,teraz zabija również dla wygody.Tunele ,estakady-nomalnie szoka przeżywam
~zdenek(2007-02-03)

GŁUPOTA!!! JESZCZE TEGO POZAŁUJĄ!!! DZIEDZICTWO SZANUJĄ?? JASNE! TO JEST DZIEDZICTWO> DZIEKUJEMY W IMIENU DZIECI POLSKICH KTORE JUZ NIE ZOBACZA TEJ DOLINY< BO ULEGNIE ZNISZCZENIU!!!
~KATARZYNA(2007-02-10)

MAM TYLKO JEDNO PYTANIE: CZY WOJEWODA PODLASKI I WŁADZE POLSKIE ZAPŁACĄ Z WŁASNEJ KIESZENI PRYWATNEJ WSZYSTKIE KARY Z TYTUŁU SWOJEJ KOLEJNEJ ABSURDALNEJ DECYZJI. BO NISZCZYĆ I WYDAWAĆ NIE SWOJE JEST ŁATWO . A JAK Z SAMOPOCZUCIEM, KIEDY WYRZUCA SIĘ W BŁOTO SWOJĄ PRYWATNĄ KASĘ ??!!!!!
~Grażyna Opole(2007-02-12)

Rząd polski i ROSPUDY to ... ! tyle ludzi sie sprzeciwia a oni swoje. Ludzie z zachodu muwioą że Polska to piękny kraj . Lecz przez takie decyzje rządzących które niszczą DZIEDZICTWO PRZYRODY I POMAGAJA WYGINAĆ WIELU GATUNKOM zmienią tą opińe. Więc wzywam wszystkich POLAKÓW "brońcie doline Rospudy bo takich miejsc jest coraz mniej".
~Łukasz A. Ocena artykułu: 2(2007-02-13)

To przecież nie jest rezerwat, park narodowy, ani nawet park krajobrazowy. To tylko zwykły obszar chronionego krajobrazu, jakich jest w Polsce dość sporo (za PTTK dokładnie 213, por. http://www.pttk.pl/kznw/oc/index.php?co= ock). Takie obszary przeważnie obejmują większy i mniej cenny przyrodniczo teren niż parki krajobrazowe, nie wspominając o parkach narodowych. W skali kraju obejmują 22,5% powierzchni (dane za Ministerstwem Ochony Środowiska http://www.mos.gov.pl/2materialy_informa cyjne/inne/
~Eustachu(2007-02-16)

no wyście w tym rządzie chyba naprawdę poszaleli!!!!!!!!!!!! idiotyczny pomysł z tą autostradą!!!!!
~Madzia(2007-02-16)

Inwestor zanim uruchomił duże pieniądze w dane przedsięwzięcie, powinien mieć pewność, że nie wrzuca ich w błoto. W UE są przykłady na to, że nie takie inwestycje zostały zablokowane. To parę lat wstecz trzeba było myśleć. Za takie coś to powinno polecieć kilka stołków. Zieloni robią sobie spektakl, pokazuje się ludzi z Augustowa płaczących. Uważam, że przejdzie wariant zgody. Za medialne stało się to zdarzenie. Pytanie tylko czy od razu, czy po sankcjach unijnych. Hej !
~Kamil(2007-02-16)

Zamiejscowi zajmijcie się swoimi problemami.Chcecie przyjechać na wczasy na parę dni,najlepiej na zacofaną wieś (strzechy)by poopalać tyłki,gdy w tym samym czasie w swoich miastach dążycie do nowoczesności i wszelkiej wygody.Chcecie bronić przyrody przyjedżcie tutaj,zamieszkajcie,pozwólcie dzieciom chodzić trasą do szkoły !Problem ten może zrozumieć tylko ten kto tutaj mieszka.Buduje się autostrady przez Alpy itp. i nikt nie protestuje.Polacy są najlepsi w strajkowaniu a nie w budowaniu.Prawda!!
~JACEK Z SUWAŁK(2007-02-17)

Minister Szyszko, powinien stać na straży Polskiej Przyrody. Człowiek posiadający tytuły naukowe podejmuje działania niszczące przyrodę. Budowa drogi na przęsłach wymaga zapewnienia dojadu wzdłuż stawianych przęseł. Nie da się postawić całej estakady "z nieba" co stanowi degradację dla tego środowiska. Dlaczego Pan Minister nie poprze budowy tańszej wersji. Propozycja Ministra Szyszko budowy tunalu pod doliną świadczy o braku przygoto-wania merytorycznego. Wnioskujmy o odwołanie ministra !!!
~Jerzy(2007-02-18)

Przeciez sa plany budowy obwodnicy proponowane przez ekologow, dlaczego tego nie wykorzystac. Az tak bardzo zalezy nam na niszczeniu srodowiska naturalnego?!
~im(2007-02-18)

Niech ekolodzy pokaża uroki Doliny Rospudy i nich stoją w bagnie a nie wiszą na drzewach. W okolicy jest wiele piękniejszych miejsc to nie tak że jest tylko dolina rospudy. to tylko obszar chroniony a sa jeszcze parki. Ktoś ti musi mieć w tym niezly interes. w tle apelu pokazuja media żubry - tragedia a taki ciemnaiak z zachodu wierzy
~augustowiankaaaa Ocena artykułu: 1(2007-02-19)

Zajmujemy się, TO JEST NASZ WSPÓLNY PROBLEM. Mieszkasz w Suwałkach i co,myślisz że trzeba się nad tobą litować , w mieście dzieci cały czas poruszają się przy ulicach pełnych samochodów. Człowieku nikt nie odmawia Tobie i twoim dzieciom obwodnicy,ale nie tędy.Piszesz że Polacy są najlepsi w strajkowaniu a nie w budowaniu,to dotyczy także Ciebie i takich jak Ty.Chcecie obwodnicy szybko, obojętnie jak, byle już.Prawda !!
~PIOTR(2007-02-19)

Można pogodzic interesy ludności Augustowa i nie dewastować przyrody. Jeśli inna trasa przebiegu obwodnicy wymaga nawet wyburzenia paru domów, to takie rozwiązania były już stosowane. Przniesiono całą wieś Maniowy (budowa zbiornika zaporowego na Dunajcu) i dało się zrobić. Nie rozumię uporu Ministra Środowiska, który powinien dbać o środowisko, anie rujnować go. Całkiem absurdalny jest pomysł z tunelem.
~edek(2007-02-21)

Nie jestem za ale i nie przeciw inwestycji. Nie mogę bowiem wyrobić sobie poglądu słuchając li tylko przekazów medialnych. Proces Inwestycyjny na etapie projektowania zgodnie z obowiązującymi przepisami obejmuje m.inn sporządzenie dwóch Raportów Oddziaływania Na Srodowisko: jeden na etapie uzyskania decyzji o warunkach zabudowy a drugi na etapie uzgadniania projektu budowlanego będącego podstawą do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Pytanie: Dlaczego więc dopiero teraz sprawa stała się głoś
~Darkus(2007-02-22)

Jestem całym sercem z marznącymi w tej chwili ekologami. brawo Adam Wajrak. Nie mogę być niestety z wami, ale wierzę, że Rospuda zostanie uratowana. Solidarność wielu w tej sprawie przypomina mi okres wczesnej Solidarności. wreszcie sprawa, która połączyła ludzi o różnych poglądach. Trzymajcie się.
~bara(2007-02-24)

Dziwią mnie niektóre opinie. Odnoszę wrażenie, że niektórzy dają się ponieść emocjom broniąc rospudy, naprawdę nie znając istoty problemu. W Polsce mamy bardzo dużo (w porównaniu z zachodnią Europą) miejsc objętych programem natura 2000. Z jednej strony to dobrze a z drugiej może być przyczyną zahamowania realizacji pewnych projektów. Potrzebna jest tutaj rozwaga a zarazem zrozumienie.
~pit Ocena artykułu: 2(2007-02-24)

Nasza przyroda jest w stanie opłakanym. Powietrze coraz bardziej zanieczyszczone, lasy niszczeją, woda skazona. Popatrzmy na problem od tej strony. Jeżeli raz się odpuści głupkowatemu pomyslowi zrobienia autostardy w miejscu tak szczególnym to znaczy ze mozna juz wszedzie szkodzić nie zwazajac na obszary wazne>>?? Apsurd!!! dobrze że mamy tak wytrwałych ekologów i chwała im za to!!!! Akcja godna podziwu jak najbardziej jestem PRZECIW budowy tej autostrady i szukania innych alternatywnych rozw.
~Mitsy(2007-02-27)

jedni chcą przyrody, drudzy autostrady a i tak na tym wszystkim wygrają ekolodzy. Za drobną dotacją przejdą dalej, przecież oni walczyli a ze nie udało się to trudno. Ludzie gdziekolwiek będziemy chcieli budować drogi to i tak zawsze znajdzie się ktoś, któremu nie pasuje, wiem że szkoda kawałka torfowisk lecz zapraszam wszystkich ekologów na pokaz (jak jego dziecko jest rozwalcowane przez auto na asfalcie, normalnie widok i wrażenia super) i w tedy zobaczymy za kim stanie.
~runcajs(2007-02-27)

Oczywiście niech region zapłaci ewentualną karę i basta... będzie wówczas zmuszony do podniesienia cen za pobyt w ocalałych skrawkach regionu-a ja jeśli już będę chciał wyjechać w krainę licznych jezior to udam się do Skandynawii - po prostu tam będzie taniej. A Litwini niechaj jeżdżą inną drogą lub pływają promem-opłaty za autostradę A2 (Konin-Września) wygoniły Tiry i inne auta na wąskie drogi, aby uniknąć opłat. A dla pieszych można wykonać kładki, podziemne przejścia, wiadukty, światła itp
~ST-Wlkp(2007-02-28)

Apropo postu wyżej Hmm czy to wina ekologów, że ludzie giną pod kołami samochodów - NIE!!! brak ludzkiej świadomości w tym zakresie i totalna bezmyślność oraz brak ostrożności. Więc nie mieszajmy ekologów w śmiertelne wypadki na drogach bo NIE oni są tego przyczyną!!! Więc warto troszkę pomyśleć za nim się coś napisze. Pozdrawiam
~Mitsy(2007-02-28)

Mi wydaje sie, ze obwodnica dla Augustowa jest naprawde potrzebna, ale nie kosztem niszczenia tysięcy drzew. Może najlepszym rozwiązaniem bedzie przeprowadzenie tej trasy nad Dolina... Przeciesz zawsze można wybudowac cos w rodzaju wiaduktu, przebiegał by on drzewami i w ten sposób Augustów stał by sie bezpieczniejszy i straty środowiska były by ograniczone do minimum..
~Jutina(2007-02-28)

Ja jestem przeciw budowie obwodnicy i żadne argumenty do mnie nie przemawiają. Chcemy żyć wygodnie, to musimy cos innego poswiecić , np. spokoj i ciszę. Przecież te tiry jeżdzą i zakucaja spokój bo wożą potrzebne nam rzeczy. A jeśli komus to aż tak pardzo przeszkadza niech się wyprowadzi na jakieś zadupie gdzie do najblizszej drogi będzie miał 10 km, Wtedy nie będzie marudzil ,ze przez tiry spać nie moze. Ludzie uszanujmy przyrodę bo jak wszystko zabetonujemy to będzie za późno.
~aries(2007-07-31)

do:Jutina(2007-02-28) to lepiej od razu zrobic windę do nieba
~tuja(2007-08-02)

Ekolodzy z wami nie można rzeczowo dyskutować bo jestescie głusi na wszystkie argumenty ludzi tam mieszkajacych , to nie wam tiry jeżdżą pod oknami. Wejdzcie na drzewa i tam juz zostańcie na zawsze .
~Marek(2007-08-12)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii