Wiosenne przyloty ptaków


Wiosenne przyloty ptaków: artykuł nr 2261

2006-04-10 18:10:52 Zoologia

Na Podkarpaciu, w okolicach Przemyśla, nasiliły się w ostatnich dniach wiosenne przyloty ptaków - informuje prezes Przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego Przemysław Kunysz. Z Afryki oraz południowej i zachodniej Europy przyleciały właśnie kulczyki, ptaki z rodziny kanarków. Od tych, które hoduje się w domach, kulczyki są trochę mniejsze i różnią się ubarwieniem; jest ono brązowo-zielonkawo-żółte. Ich głos przypomina dzwoneczkowate trele, podobne do dźwięku poruszanego pęku kluczy. Uważa się, że właśnie od kluczy wzięła się ich nazwa.

Coraz liczniej przybywają też jaskółki: dymówki, oknówki i brzegówki. "Ptasia wiosna będzie jednak w pełni około 20 kwietnia, gdy przylecą do nas słowiki i kukułki. A potem, na początku maja, nastąpi już "ostatni rzut", kiedy to dotrą do Polski żołny, dziwonie, wilgi i muchołówki małe" - mówi Kunysz.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 2261

Witam i proszę o kontakt z osobą zainteresowaną kulczykami. Śliczne ptaszki, które w tym roku widzę po raz pierwszy w życiu, zaniepokoiły mnie objawami chorobowymi, zakończonymi ich zejściem. Dwa przypadki w ciągu 3 dni, nietypowe jak dla dzikich stworzonek... Daleko mi do wiedzy ornitolog., ale uczucia biorą górę nad pogodzeniem się ze smutnym faktem... Może poza mną ktoś inny też kocha kulczyki?
~Basia(2008-04-02)

Twój komentarzWybrane wiadomości z zoologii