Larwy opiętka dwuplamkowego niszczą wielkopolskie dębiny


Larwy opiętka dwuplamkowego niszczą wielkopolskie dębiny: artykuł nr 2315

2006-04-20 20:27:02 Leśnictwo

W lasach należących do Nadleśnictwa Jarocin (Wielkopolska) wycięto już około 6 tysięcy metrów sześciennych dębiny zaatakowanej przez larwy groźnego złoto-czarnego chrząszcza o nazwie opiętek dwuplamkowy. Chorych drzew jest znacznie więcej - alarmują leśnicy. Larwy chrząszcza żeruje okrężnie na granicy kory i drzewa, niszcząc tzw. miazgę.

"Przerywa pas życiowy łyka i odcina koronę od korzeni. Po pewnym czasie drzewo umiera" - mówi nadleśniczy Krzysztof Schwartz z Nadleśnictwa Jarocin.

Według niego, ze szkodnikiem można walczyć jedynie poprzez wycinkę nie tylko zaatakowanych przez szkodnika drzew, ale również podejrzanych o chorobę; trzeba też palić ich liście. "Za kilka lat wiele naszych dąbrów może wyglądać jak park, a nie jak las" - obawia się nadleśniczy.

Wyrąb chorych dębów trwa już od grudnia i może potrwać cały rok. "Szkodnik atakuje zarówno młode, jak i stare dęby. Zmusza nas do przedwczesnych wyrębów, ponosimy straty" - zaznacza specjalista w Nadleśnictwie Jarocin, Janusz Gogołkiewicz.

Jak mówi, faktyczna liczba zaatakowanych drzew będzie znana już za ok. dwa tygodnie, kiedy pędy wypuszczą liście. "Mała ich ilość będzie oznaczać, że na drzewach żeruje opiętek" - wyjaśnia.

Według Schwartza, na każdym metrze sześciennym sprzedanego drewna nadleśnictwo traci około 100 zł, nie licząc strat ponoszonych w wyniku wcześniejszego od planowanego wyrębu. "Im grubsze wycinane drzewo, tym większe straty" - mówi.

"Często są to drzewa mające ponad 100 lat. Niestety, na razie jedynym sposobem walki z opiętkiem jest użyta w odpowiednim czasie siekiera. Pomagają nam w tym jedynie dzięcioły, które +wskazują+ chore drzewa. Tych pożytecznych ptaków jest jednak za mało" - dodaje Gogołkiewicz.

Według niego, opiętek atakuje także lasy w pobliskich nadleśnictwach. "Jeszcze trzy lata temu znaczenie dla lasów tego szkodnika było niewielkie. Jego ekspansję spowodowało pogorszenie - w wyniku długotrwałych susz - stanu zdrowotnego dębin. Szczególnie uciążliwe były suche i gorące lata 2003 i 2004" - wyjaśnia specjalista.

Jak zaznacza Gogołkiewicz, w Polsce drzewostany dębowe zajmują blisko 7 proc. całej powierzchni lasów. W lasach Nadleśnictwa Jarocin udział dębin wynosi 17,5 proc. wszystkich drzewostanów.

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Zakrzewski

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa