Co dalej z GMO?


Co dalej z GMO?: artykuł nr 2327

2006-04-24 08:46:46 Nauka w Polsce i na świecie

W wielu krajach toczy się dyskusja - w jakim kierunku sterować hodowlą roślin? Czy rośliny modyfikowane genetycznie są jedyną drogą osiągnięcia postępu i korzyści w rolnictwie? Taka dyskusja toczy się również w Polsce. Także Unia Europejska - która od 1998 roku przez sześć lat blokowała nie tylko uprawę, lecz także import produktów GMO - teraz wkracza w okres podejmowania zasadniczych decyzji w sprawie organizmów genetycznie zmienionych. Będą te decyzje ważne także dla Polski, która ma nadzieję na rozwój rolnictwa ekologicznego.

Według badań z września 2005 roku, przeprowadzonych na zlecenie Greenpeace, aż 75 procent Polaków nie chce kupować produktów zawierających w swym składzie GMO. Jednocześnie są oni skłonni płacić więcej za produkty wolne od GMO. Ale takie dane mogą wynikać z niskiego stanu wiedzy społeczeństwa na ten temat. A to – co nieznane – nie cieszy się zaufaniem.
W dyskusjach nad GMO w Polsce łączy się – chyba niesłusznie – trzy odrębne zagadnienia: problem dopuszczenia lub nie roślin transgenicznych do uprawy, import komponentów do pasz z udziałem roślin modyfikowanych genetycznie oraz udział naszej nauki w badaniach nad GMO.

Źródło: Poradnik Rolniczy

 

 


Od redakcji:

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie