W Tatrach na dobre obudziły się świstaki


W Tatrach na dobre obudziły się świstaki: artykuł nr 2337

2006-04-25 20:33:04 Zoologia

Apelujemy do narciarzy i snowboardzistów, aby w trosce o spokój i bezpieczeństwo tych zwierząt nie jeździli poza wytyczonymi trasami - mówi dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Paweł Skawiński. W polskiej części Tatr są 52 kolonie świstaków, w których łącznie żyje około 200 osobników. Skawiński zaznacza, że pracownicy TPN obserwują aktywność świstaków już od kilku dni. Według przyrodników, przebudzenie tych zwierząt to przede wszystkim znak, że spaliły one zgromadzone na zimę zapasy energetyczne.

W Tatrach wciąż leży dużo śniegu, na Kasprowym Wierchu średnia pokrywa śnieżna ma 140 cm grubości, a na Hali Gąsienicowej 52 cm.

Po przebudzeniu świstaki żywią się zapasami siana, które każdego roku gromadzą w norach od początku sierpnia do połowy września. Odbywają też długie wędrówki po śniegu do wytopionych przez słońce miejsc, w których mogą znaleźć zeszłoroczną trawę.

Świstaki bytują m.in. w rejonie Kasprowego Wierchu. Każdego roku przed zakończeniem sezonu narciarskiego zwierzęta te po obudzeniu się ze snu zimowego muszą znosić w swoim sąsiedztwie obecność narciarzy. Rano wychodzą do słońca, ale gdy ruszają kolejki krzesełkowe i na stoku pojawiają się narciarze, świstaki znikają pod ziemią. Wychodzą na powierzchnię po godz. 16, gdy trasa pustoszeje. Taka sytuacja potrwa w tym roku do 8 maja, kiedy to po długim weekendzie staną na okres lata kolejki w rejonie Kasprowego Wierchu.

"Świstaki nigdy nie znajdują się bezpośrednio na trasie narciarskiej. Znamy położenie ich nor i trasa narciarska zawsze wytyczana jest tak, aby je ominąć. Nory świstaków mamy wymierzone GPS-em. Dzięki temu świstaki są oddalone od narciarzy o około 80 metrów. Zakładamy też siatkę, która powstrzymuje zwierzęta przed zapuszczaniem się na trasę narciarską" - wyjaśnia Skawiński.

Młode świstaki przychodzą na świat latem. Wyprowadzane są z nor około 10 lipca. Przez trzy lata mieszkają z rodzicami, a potem migrują, aby założyć własne kolonie. W jednym miocie rodzi się do sześciu świstaków. Wiek dorosły osiąga średnio 30 procent z nich, a w deszczowe lata - jeszcze mniej.

Świstaki to roślinożerne ssaki z rodziny wiewiórkowatych wielkości dużego kota. Ich futro ma szarobrunatną barwę. Nazwa pochodzi od charakterystycznego świstu, jaki zwierzęta te wydają, gdy są czymś zaskoczone lub zaniepokojone. W Polsce świstaki żyją tylko w Tatrach.

PAP - Nauka w Polsce, Mariusz Czoba

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii