Sztuczny atol z morświnarium ma powstać na Helu


Sztuczny atol z morświnarium ma powstać na Helu: artykuł nr 239

2005-01-11 19:58:54 Nauka w Polsce i na świecie

Centrum naukowo dydaktyczne "Błękitna Wioska", w którym znajdą się m.in. atol hodowlany i zrekonstruowana wioska rybacka, ma powstać na Helu. Kompleks ma być częścią Bałtyckiego Kampusu UG. Będzie sąsiadować ze Stacją Morską uczelni, w której mieści się m.in. znane helskie fokarium. Stacja Morska Instytutu Oceanografii UG zajmuje się m.in. odtworzeniem populacji foki szarej.

NA LĄDZIE I NA WODZIE

Kompleks powstanie zarówno na lądzie, jak i w Zatoce Puckiej. W pewnej odległości od brzegu powstać ma sztuczny atol, który z brzegiem będzie łączyć molo. Na terenie atolu będzie można przetrzymywać, badać i obserwować bałtyckie walenie - morświny. Woda ma swobodnie przepływać przez baseny, a podwodne okna ułatwią obserwację morświnów.

Okna pozwolą na obserwacje również innych gatunków morskiej fauny. Zdaniem naukowców, tego typu obiekty stają się miejscem skupiania się ryb.

RYBACKA WIOSKA W STARYM STYLU

Na lądzie odtworzona zostanie wioska rybacka - o architekturze nawiązującej do typowych rybackich wiosek na Kaszubach. Budynki mają służyć głównie jako baza dla grup pracujących, bądź zwiedzających Stację Morską UG.

"To będzie doskonałe miejsce dla integracji młodzieży z różnych krajów, żeby pokazać naszą kulturę, nasze tradycje kaszubskie, a jednocześnie uczyć nowoczesnej ekologii" - mówi szef Stacji Morskiej dr Krzysztof Skóra.

"Dzisiaj trudno dostrzec życie pod wodą. Morze jest mętne, nie tyle zanieczyszczone co przeżyźnione i nie widać uroków Bałtyku. Warto tę wodę oczyścić, wpuścić do gigantycznego zbiornika szklanego i pokazać, jak wyglądają półtorametrowe dorsze, trzymetrowe jesiotry, płastugi o wadze pięciu czy sześciu kilogramów" - podkreśla.

* * *

W poniedziałek w Gdańsku Przedstawiciele samorządowych władz wojewódzkich, gminnych oraz rektor Uniwersytetu Gdańskiego (UG) podpisali już list intencyjny w sprawie powstania tego ośrodka. Jak podkreśla rektor UG prof. Andrzej Ceynowa, obiekt ma być oddany do użytku na przełomie 2007 i 2008 roku.

Koszt inwestycji, jeśli by miała ona być połączona z zagospodarowaniem helskiego cypla, wynosi około 50 milionów złotych. Sama "Błękitna Wioska" kosztować ma 15 milionów złotych.

Dzięku uprzejmości: Nauka w Polsce PAP - Krzysztof Klinkosz
www.naukawpolsce.pap.pl  

11 stycznia 2005

reo

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie