W sobotę rozpoczyna się krakowski Festiwal Nauki


W sobotę rozpoczyna się krakowski Festiwal Nauki: artykuł nr 2443

2006-05-09 20:02:21 Ciekawostki

Ponad 80 imprez i 500 prezentacji naukowych znalazło się w programie Festiwalu Nauki, który od soboty przez tydzień trwać będzie w Krakowie. Uczestniczą w nim wszystkie krakowskiej państwowe uczelnie, PAN, konsulaty i zagraniczne instytucje kultury. „Główne cele festiwalu to przybliżenie zagadnień naukowych szerokiej publiczności, a szczególnie młodzieży. Impreza ma zachęcić młodych ludzi do studiowania w krakowskich uczelniach, chcemy również pochwalić się naszymi osiągnięciami naukowymi” – mówi prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Kazimierz Jeleń, zasiadający w radzie programowej Festiwalu Nauki.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego festiwalu, dr Bolesław Karwat poinformował, że z roku na rok impreza się rozrasta i dołączają do niej nowi uczestnicy. W tegorocznej siódmej edycji obok 11 krakowskich uczelni państwowych, swoje osiągnięcia przedstawią też PAN, konsulaty Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Austrii, Rosji, Goethe Instytut, Instytut Francuski oraz Włoski Instytut Kultury.

Uroczyste otwarcie krakowskiego Festiwalu Nauki nastąpi w sobotę 13 maja. Do 20 maja odbędzie się ponad 80 imprez naukowych i kulturalnych: wykładów, warsztatów tematycznych, paneli dyskusyjnych, wycieczek tematycznych oraz koncertów i wystaw.

Jak zwykle największą atrakcją imprezy będzie Festyn Nauki, organizowany od 18 do 20 maja na Rynku Głównym. Stanie tam ponad 20 namiotów, w których naukowcy i studenci reprezentujący krakowskie uczelnie prezentować będą ciekawe doświadczenia oraz dorobek swoich placówek. Na ustawionej obok scenie wystąpią akademickie zespoły artystyczne.

Osobną prezentację zorganizuje Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniach 18-20 maja. W otoczeniu zabytkowych budynków Collegium Nowodworskiego zwiedzający będą mogli oglądać multimedialne prezentacje pokazujące działalność poszczególnych katedr, instytutów, klinik i zakładów.

Każdy będzie miał okazję m.in. zmierzyć ciśnienie krwi, oznaczyć poziom glukozy, cholesterolu lub tkanki tłuszczowej oraz zasięgnąć porady specjalistów.

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek