Niebezpieczne żmije


Niebezpieczne żmije: artykuł nr 2453

2006-05-10 12:45:08 Zoologia

W Beskidzie Żywieckim lęgną się żmije, a surowice przeciwjadowe są w Małopolsce towarem deficytowym - ostrzega Dziennik Polski. Od listopada do kwietnia jadowite gady były pogrążone w zimowym śnie. Teraz wchodzą w okres rozpłodowy i szukają pożywienia, coraz śmielej podchodząc w pobliże domów i pomieszczeń gospodarczych. Zdarza się nawet, że żmije wpełzają pod samochody, żeby wygrzać się przy ciepłym silniku.

Ukąszenie może być groźne dla człowieka - w szczególności dla dzieci, osób starszych i mających problemy z sercem. Na szczęście żmije atakują rzadko i na ogół unikają kontaktu z ludźmi.

Nie ma powodu do nadmiernego niepokoju. Apeluję o cierpliwość. Żmije pojawiają się tylko okresowo; po kilku tygodniach znikną z pola widzenia mieszkańców - zapewnia w rozmowie z gazetą wojewódzki konserwator przyrody Bożena Kotońska.

Zapasy surowicy przeciwjadowej w małopolskich placówkach medycznych są bardzo skromne. "Przez cały rok trzymamy w zapasie dwie ampułki surowicy. Właśnie zamówiliśmy nowy zapas dla pogotowia w Krakowie i naszych oddziałów terenowych" - mówi dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Małgorzata Popławska.

Wiele aptek w ogóle nie zamawia tego specyfiku ze względu na mały popyt i krótki termin ważności. Jak dotąd, nie było wielkiego zapotrzebowania na surowicę, a nie ma przepisów, które nakazywałyby aptekom trzymania jej w magazynie. Jeżeli istnieje taka potrzeba, apteka może ściągnąć lek z hurtowni w ciągu kilku godzin - zapewnia na łamach "Dziennika Polskiego" wojewódzki inspektor farmaceutyczny Józef Łoś.

Źródło: PAP

Tagi: żmije żmija jad apteki apteka apteka internetowa

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 2453

Co roku spędzam wakacje w domku wypoczynkowym na szczycie Góry Żar.Jest to teren,na którym aż roi się od żmji zygzakowatej.Podchodzą pod domy,zagrażając nieświadomym dzieciom i spedzającym tam czas turystom.Rdzenni mieszkańcy tego terenu skutecznie bronią się przed gadami...zabijając je...Obrona konieczna?czy naruszenie prawa(zagrożony gatunek).Ciężko ingerować w ich postępowanie,ponieważ nie przemawiają do nich żadne argumenty..Co sądzicie???
~Bożena AWF T3(2007-12-29)

Twój komentarzWybrane wiadomości z zoologii