Globalne ocieplenie - naukowcy biją na alarm


Globalne ocieplenie - naukowcy biją na alarm: artykuł nr 2560

2006-05-23 15:56:53 Ekologia

Globalne ocieplenie będzie znacznie poważniejsze niż do tej pory przewidywano. Naukowcy sugerują, że wzrost temperatur może być niedoszacowany nawet o 75 procent, a skutki ocieplenia katastrofalne dla całej ludzkości. Naukowcy z Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz USA nie zgadzają się z dotychczasowymi obliczeniami, które wskazują, że podwojenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze podwyższy jej temperaturę maksymalnie o 4,5 stopnia. Takie są oficjalne wskazania Międzynarodowego Panelu Zmian Klimatycznych odpowiedzialnego za tego typu prognozy.

Obliczenia Panelu biorą pod uwagę dwa czynniki: obecność dwutlenku węgla bezpośrednio zatrzymującego ciepło oraz zmniejszone odbijanie promieni słonecznych przez powierzchnię Ziemi ze względu na topniejące śniegi. Dwa zespoły naukowców publikujące w Magazynie Badań Geofizycznych dodały trzeci czynnik: dwutlenek węgla dodatkowo uwalniany przez ekosystemy w związku z ociepleniem atmosfery. Zespół amerykański obliczył, że maksymalny wzrost temperatury przy podwojonej ilości dwutlenku węgla będzie miał zakres od 1,6 do 6 stopni Celsjusza, górna granica jest o 1,5 stopnia wyższa od prognozowanej dotychczas.

Źródło: IAR

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 2560

Sądze że ludzie przy władzy są takimi ignorantami, że sądzą że wszysto im wolno iże stanowią prawa i zasdy dla całej ziemi, niezdają sobie sprawy lub zamykają na nie oczy myśląc że natura jest im podległa. Przykladem lekceważenia natury jest choroba szalanych krów, wybicie prawie większosći ryb na morzach i oceanach, wyręb lasów powoduje zmniejszenie tlenu w atmosferz, praktycznie już ludzie w dużych miastach mózgi mają zasnute dymem, najgorsze jest to że ludzie przemysłu przez pieniądze rządzą.
~d(2006-11-05)

Warsztat pracy "klimatologów" to jedynie modele komputerowe oparte na niesprawdzonych teoriach i danych z ... 28 lat - bo tyle prowadzone są pomiary satelitarne temperatury. Wszelkie inne dane - ze źródeł pośrednich, korygowane (miejska wyspa cieplna), zgadywane. Na tej podstawie - prognoza na 100 lat. Odpowiedzialność - żadna. Bezstronnośc badań - żadna, nikt tego nie weryfikuje. Szamaństwo, a nie nauka.
~realista Ocena artykułu: 1(2007-02-04)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii