Pierwsze zające spod Świebodzina już na wolności


Pierwsze zające spod Świebodzina już na wolności: artykuł nr 267

2005-01-20 06:10:00 Leśnictwo

Pierwsze zające z eksperymentalnej hodowli w Nadleśnictwie Świebodzin w Lubuskiem wypuszczono już na wolność. Dzięki tej pierwszej w kraju hodowli, prowadzonej w warunkach zbliżonych do naturalnych, leśnicy zamierzają pomóc w odbudowie pogłowia zająca szaraka w naszym kraju.

W Polsce obserwuje się drastyczny spadek liczby zajęcy. W niektórych regionach kraju sięga on nawet 80 proc. populacji sprzed kilkunastu lat. Program odnowy populacji zajęcy, prowadzony przez nadleśnictwo w Świebodzinie, rozpoczął się na początku ubiegłego roku.

TERAZ PARKOTY, WYKOTY - W MARCU

Obecnie trwają parkoty, czyli łącznie się w pary. Leśnicy oczekują pierwszych wykotów (narodzin małych zajęcy - PAP) w marcu.

"Jak na razie, wyniki hodowli zaskoczyły nas samych. Zwierzęta mają się dobrze, nie chorują. Oby tak dalej" - podkreśla Kołdyka.

W świebodzińskim nadleśnictwie hodowla zajęcy prowadzona jest na powierzchni ponad 20 hektarów szczelnie ogrodzonego terenu. Tam, właśnie rok temu wpuszczono pierwszych 60 szaraków sprowadzonych z woj. kujawsko-pomorskiego.

W listopadzie ub. roku 162 młode trafiły do województw lubuskiego, łódzkiego i lubelskiego. Kolejne pokolenie przyjdzie na świat w marcu - informuje nadleśniczy Kołdyka. Teraz na terenie hodowli pozostało stado podstawowe.

ZWIERZĘ ŁOWNE, CHOCIAŻ CORAZ RZADSZE

Zając szarak występuje na polach uprawnych, w parkach i zagajnikach oraz na obrzeżach lasów Europy, Azji Mniejszej i północnej Afryki.

Został także przeniesiony przez człowieka do Irlandii, Skandynawii, Ameryki, wschodniej Azji, Australii i Nowej Zelandii. Żyje samotnie, łączy się w pary jedynie w okresie godów.

Zając szarak należy do zwierząt łownych - z okresem ochronnym.

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz
www.naukawpolsce.pap.pl

19 stycznia 2005

reo

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 267

bardzo fajnie,że powstaje takie coś,aby jak najwięcej.Zające to cudowne zwierzaki...sama mam jednego w domu już mam go prawie 4miesiące niestety nie mogę wypuścić na wolność gdyż wychowuje się z psami i uwielbia ich towarzystwo ...
~honorata Ocena artykułu: 5(2009-07-14)

Od wielu lat chciałam założyć hodowlę zajęcy .Kto o tym usłyszał śmiał się z moich pomysłów.Teraz wiem że to jest możliwe i bardzo chętnie pomogłabym w założeniu takiej hodowli w małopolsce .
~Jola(2009-08-12)

fajny pomysł z ta hodowla mnie tez to kreci mam już bażanty lecz trudno jest o ich rozmnażanie w zeszłym roku do chowałem się 10 młodych a w tym tylko 1 nie wiem czemu tak jest ze słabo są jajka zapłodnione a jak juz sa to młode nie może się wykluć a zające z chęcią tez bym trzymał tak dla siebie aby było na co po patrzeć i po siedzieć przy nich powodzenia w chodowli
~damian(2009-11-21)

super wam sie udalo ...ja od 2 miesiecy pytam i chodze po ludziach pytajac gdzie co i jak zrobic by mozna bylo otworzyc wlasna hodowle ale ludzie nie traktuja tego serio ................................prosze o jakies rady jak zaczac wlasna prywatna hodowle ..map 6 h dzialke wtym 2.5 h lasu 3letniego i szukam pomyslu na wykorzystanie tego .czy to jest morzliweeeee prosze o kontakt 508 465 284
~andrzej(2010-01-19)

super wam sie udalo ...ja od 2 miesiecy pytam i chodze po ludziach pytajac gdzie co i jak zrobic by mozna bylo otworzyc wlasna hodowle ale ludzie nie traktuja tego serio ................................prosze o jakies rady jak zaczac wlasna prywatna hodowle ..map 6 h dzialke wtym 2.5 h lasu 3letniego i szukam pomyslu na wykorzystanie tego .czy to jest morzliweeeee prosze o kontakt 508 465 284
~andrzej(2010-01-19)

A co powiecie na"to!!!!!!!!!! Tydzień temu panowie z koła Łowieckiego w okolicy Bądkowa........ Kujawsko-Pomorskie zrobiło nagonke i zabiło około 10 szt. szaraczków Wszędzie mówimy o braku nawet w telewizjiii a tu prosze Skandal..
~Marek(2010-02-17)

witam ;) już wcześniej tu pisałam o moim zającu ...ma już ponad rok...uwielbiam go,ale myślę że trochę się męczy w domu...szukam dla niego odpowiedniego miejsca,wolnego od drapieżników tzn.psów i lisów...czy ktoś jest w stanie mi pomóc? to mój mail honoratakrol@gmail.com
~honorata(2010-06-12)

Twój komentarzWybrane wiadomości z leśnictwa