Wielki powrót okapi


Wielki powrót okapi: artykuł nr 2694

2006-06-09 15:09:07 Zoologia

Po blisko 50 latach, do Parku Narodowego Virunga, we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga DRK, powróciło okapi. Tego niezwykłego odkrycia dokonał WWF, podczas badań prowadzonych wspólnie z Kongijskim Instytutem Ochrony Przyrody ICCN. Polscy czytelnicy poznali okapi, dzięki książce Alfreda Szklarskiego, o przygodach Tomka Wilmowskiego na Czarnym Lądzie. Wilmowski, razem z bosmanem Nowickim, poszukiwał tajemniczego zwierzęcia, przypominającego zebrę, na pograniczu Konga i Ugandy. To właśnie tam, w dolinie Semliki, na początku dwudziestego wieku, Sir Johnston zebrał informacje, które pomogły opisać nowy gatunek - Okapia johnstoni.

Dwie dekady wojny

Zespół WWF, który natrafił na to tajemnicze zwierzę, był prowadzony przez tropicieli z plemion Bambabuti i Twa. Miał sprawdzić sytuację zagrożonych gatunków, takich jak słonie i szympanse. Nikt nie spodziewał się, że natrafi na ślady 17 osobników okapi. Zaskoczenie było tym większe, że poza nimi, odnotowano obecność leśnej antylopy bongo, też nieobecnej od 50 lat, w lasach doliny Semliki.

Pół wieku wcześniej, okapi występowało w całej wschodniej części DRK. Z czasem musiało ustąpić presji człowieka i jeszcze kilka miesięcy temu, większość naukowców uważała, że ostatnim obszarem jego występowania jest tropikalna puszcza wokół Rezerwatu Okapi.

Przez ostatnie 20 lat, rejon, w którym dokonano odkrycia, stanowił schronienie dla różnych grup rebeliantów, biorących udział w krwawej wojnie domowej. Paradoksalnie, pozwoliło to przetrwać naturalnej ostoi zwierząt, ponieważ paramilitarne bojówki, skutecznie zahamowały wyrąb lasu.

Ponowne odkrycie okapi w Parku Narodowym Virunga to dobry znak, w kraju, do którego powraca pokój – mówi Marc Languy z WWF – Stoimy przed szansą ocalenia tego rzadkiego gatunku.

Koń, zebra, żyrafa

Henry Stanley, który jako pierwszy przybysz spoza Afryki, spenetrował lasy Ituri w Kongo, pisał o koniach, nazywanych przez miejscową ludność o'api. Te informacje potwierdziła wyprawa Sir Johnstona. Dzięki pomocy Pigmejów odkrył dla europejskiej nauki, nowy gatunek. Na początku był przekonany, że tajemnicze zwierzę to rodzaj leśnej zebry. Wkrótce okazało się, że okapi jest krewniakiem żyrafy. W 1901 roku świat usłyszał o Okapia johnstoni.

Całość tutaj

Źródło: WWF Polska

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii