Palmiarnia w Legnicy wzbogaci się o nowe okazy fauny i flory


Palmiarnia w Legnicy wzbogaci się o nowe okazy fauny i flory: artykuł nr 2761

2006-06-16 22:13:55 Botanika

Samorząd Legnicy chce przywrócić do świetności zabytkową palmiarnię. Zabiegamy, aby obiekt wzbogacił się o nowe wyjątkowe okazy roślin. Po raz pierwszy po wojnie pojawią się w nim też egzotyczne ptaki - mówi Ludmiła Kubicka-Sopel z Urzędu Miasta w Legnicy. Jak wyjaśnia, magistrat jest w trakcie sprowadzania z różnych krajów wybranych roślin oraz ptaków, a wszystko ma służyć uatrakcyjnieniu oferty legnickiej palmiarni.

"Zamierzamy podzielić palmiarnię na tzw. strefy klimatyczne, z charakterystycznymi dla poszczególnych stref tropikalnymi roślinami. Przy każdej będzie szczegółowy opis. Zamawiamy też ptaki, w tym duży okaz ary. Wszystko to będzie dostępne dla zwiedzających jeszcze w tym miesiącu" - zapowiada Kubicka-Sopel.

Podkreśla, że miasto sfinansowało także prace renowacyjne przy ciągach komunikacyjnych w palmiarni. Planowane są też inne prace, które mają sprawić, że palmiarnia stanie się jedną z atrakcji miasta. Jednym z zamierzeń jest uruchomienie "wylęgarni" egzotycznych roślin, które latem będą wystawiane i staną się dekoracją różnych części miasta. Planowane jest także założenie minizoo.

"Na wszystkie te pomysły, w tym uruchomienie ścieżki edukacyjnej w palmiarni, zamierzamy zdobywać pieniądze wnioskując o środki unijne" - mówi.

Legnicka palmiarnia powstała ponad 100 lat temu. Znajdują się w niej setki okazów roślin kilkudziesięciu gatunków, takie jak palmy, bananowce i figowce. Za jeden z najcenniejszych uważa się ponadstuletnią palmę Phoenix, która sięga kopuły palmiarni.

Zapiski z legnickiego archiwum Służby Ochrony Zabytków datują powstanie palmiarni na 1898 rok. Obiekt z podgrzewanym stawem i hodowlą roślin egzotycznych, w tym tropikalnych, ufundował wtedy częściowo radca Fedor Beer. Pozostałe koszty powstania palmiarni sfinansowano z dochodów z organizacji zimowej wystawy kwiatów w Legnicy

W powstałej wówczas konstrukcji z metalu i szkła mogą się pomieścić okazy roślinności o wysokości do 12 metrów. Kiedyś obiekt tworzył całość wraz z gajem palmowym (część parku legnickiego w pobliżu stawu iápergoli). W lecie przez wiele lat wystawiane tam były okazy legnickich palm.

Legnica w okresie międzywojennym znana była w Europie jako miasto zieleni, parków i ogrodów. W 1926 roku odbyła się tu światowa wystawa ogrodnicza.

Architektoniczne założenie Parku Miejskiego zostało z rozmachem zrealizowane na przełomie XIX iXX wieku. W latach swojej największej świetności park stanowił połączenie ogrodu botanicznego z miejscem wypoczynku, rozrywki, a nawet - zwierzyńcem. Jak podają kroniki, w tym czasie zgromadzono tutaj ciekawą kolekcję roślin ozdobnych, która jeszcze dzisiaj zadziwia bogactwem gatunków i odmian.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki