Pierwsza stała ekspozycja szczątków dinozaurów


Pierwsza stała ekspozycja szczątków dinozaurów: artykuł nr 277

2005-01-22 06:10:00 Nauka w Polsce i na świecie

W Krasiejowie (Opolskie) otwarto minimuzeum ze znaleziskami prehistorycznych zwierząt, które odkryto w miejscowej kopalni iłów.

Na wystawie można zobaczyć wizerunki m.in. najstarszego na świecie, pochodzącego sprzed 225- 230 milionów lat dinozaura, nazwanego Silesaurus Opoliensis.  "Często przywołujemy porównanie z historią Biskupina. Chciałbym, żeby Krasiejów był w przyszłości podobnym miejscem, a ta wystawa jest krokiem w dobrym kierunku" - powiedział podczas otwarcia prof. Jerzy Dzik z Polskiej Akademii Nauk, który w latach 90. rozpoczął poszukiwania dinozaurów w Krasiejowie.

Muzeum zorganizowane przez stowarzyszenie miłośników Krasiejowa w budynku starej szkoły jest pierwszym miejscem, w którym na stałe można oglądać efekty pracy paleontologów, od 2000 roku regularnie badających złoże.

W planach jest wybudowanie w Krasiejowie parku triasowego, gdzie zwiedzający mogliby m.in. oglądać naturalnej wielkości rekonstrukcje zwierząt, które żyły w tej okolicy setki milionów lat temu. Pierwszym krokiem do tego będzie pawilon wystawienniczy, który powstanie na terenie wykopalisk do czerwca.

"W wakacje będzie już można oglądać eksponaty bezpośrednio na terenie kopalni, a przy okazji obserwować prace paleontologów" - powiedział PAP wicemarszałek Opolszczyzny Ryszard Galla.

Prof. Dzik i władze Uniwersytetu Opolskiego uzgodnili warunki współpracy PAN i opolskiej uczelni. Współdziałanie będzie dotyczyć nadzoru nad budową pawilonu wystawienniczego, a w przyszłości parku triasowego, oraz zorganizowania w Opolu samodzielnego ośrodka badawczego, który zajmie się prowadzeniem wykopalisk i promowaniem efektów pracy.

Pierwsze informacje o pojawieniu się w Krasiejowie kości prehistorycznych zwierząt pochodzą z lat 70. Szczęśliwym trafem, który zapoczątkował serię odkryć w Krasiejowie, było powstanie w tym miejscu kopalni iłów. Miejscowi górnicy skarżyli się, że coś blokowało im młyny. Były to najprawdopodobniej konkrecje, czyli nagromadzenie w skałach osadowych węglanu wapnia z kośćmi dinozaurów w środku. (...)

Źródło: PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie