Dziki nosorożec w sercu tropikalnej puszczy na Borneo...


Dziki nosorożec w sercu tropikalnej puszczy na Borneo...: artykuł nr 2770

2006-06-18 00:50:17 Ekologia

W sercu tropikalnej puszczy na Borneo, udało się po raz pierwszy sfotografować nosorożca, żyjącego w stanie dzikim na tej wyspie. Było to możliwe dzięki zamontowaniu specjalnej kamery przez międzynardową organizację ekologiczną WWF oraz Sabah Wildlife Department. Nosorożec na zdjęciu jest jednym z trzynastu osobników, które przetrwały w lasach malezyjskiej prowincji Sabah. Niegdyś bardzo liczny na całej wyspie, obecnie żyje w izolowanych ostojach, które powstały wskutek dewastacji obszarów leśnych. Jedynie w takich miejscach jak Sabah, znajdują odpowiednie warunki do bytowania. To tutaj, w 2005 roku rozpoczęła się akcja monitoringu nosorożców i ich naturalnych siedlisk, a w jej ramach udało się zrobić pierwsze zdjęcie.

Nosorożce z Borneo bytują w gęstej dżungli, w której bardzo trudno zobaczyć to zwierzę, a tym bardziej uwiecznić na fotografii. Naukowcy twierdzą, że można ochronić ten ginący gatunek, o ile podejmie się zdecydowane działania, zapobiegające dalszemu wyrębowi lasów. Czasu jest coraz mniej, bo nosorożce przetrwały tylko w prowincji Sabah.

Są bardzo nieśmiałe i płochliwe, dlatego bardzo rzadko można obserwować je w naturze – mówi Raymond Alfred z WWF Malezja – Zwierzę na zrobionym właśnie zdjęciu jest dorosłym i zdrowym osobnikiem. Mamy nadzieję, że będziemy mogli sfotografować jeszcze inne nosorożce.

Zdjęcia umożliwią prowadzenie dalszych badań nad tym zwierzęciem. Jego tryb zycia uniemożliwia dokładne poznanie wszystkich tajemnic nosorożca z Borneo. W leśnej gęstwinie nie jest to zadanie łatwe. Kamery pomogą wyjaśnić wiele zagadek, które są z nim związane.

Z Sumatry na Borneo

Nosorożce z Borneo należą do podgatunku nosorożca sumatrzańskiego, ten z kolei jest potomkiem nosorożca włochatego i nie zmienił swojego wyglądu od 2 milionów lat. Poza niskim wzrostem (90 cm-1,5 m) – jest najmniejszym gatunkiem nosorożca na świecie – wyróżnia się ogromną zręcznością, która umożliwia mu wędrówkę przez leśną gęstwinę jak i po stromym zboczu.

Róg nosorożców stał się główną przyczyną gwałtownego spadku jego populacji. Uznawany przez tradycyjną medycynę chińską za afrodyzjak, doprowadził do masowego wybijania tych zwierząt. Kłusowników przyciągnęła wysoka cena – około 30 dolarów za kilka gramów startego rogu. Tym bardziej, że za rogi azjatyckich gatunków nosorożca płaci się więcej niż za ich afrykańskich kuzynów.

Więcej

Źródło: WWF Polska

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii