Egzotyczne ptaki już w legnickiej palmiarni


Egzotyczne ptaki już w legnickiej palmiarni: artykuł nr 2794

2006-06-20 20:35:40 Zoologia

Siedemnaście okazów egzotycznych ptaków pojawiło się w palmiarni w Legnicy. Sprowadzone ptaki oraz finalizowany właśnie zakup unikatowych roślin, mają uatrakcyjnić ofertę palmiarni i przysporzyć jej zwiedzających. Dojechały do nas bardzo efektowne i piękne ptaki m.in. ara, kulczyk mozambijski, kuropatwa koroniasta, szerokodziób szmaragdowy - informuje Jadwiga Zienkiewicz, wiceprezydent Legnicy. Do palmiarni dostarczono kilkanaście zamówionych przez samorząd ptaków, w tym przedstawicieli różnych gatunków papug np. rozellę, lorysę tęczową, arę zwyczajną. Są też okazy kulczyka szarego i piony czarnogłowej.

W tym roku legnicki samorząd na palmiarnię wyda prawie 130 tysięcy złotych, z czego 20 tysięcy pochłonął zakup egzotycznych ptaków. Podobna kwota zostanie przeznaczona na sprowadzenie ciekawej roślinności. Miasto stara się o dofinansowanie inwestycji przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Postanowiliśmy, że obiekt, dotąd czynny jedynie w dni powszednie, będzie otwarty także w weekendy i to od rana do wieczora. W ten sposób chcemy zachęcić do jego zwiedzenia” - mówi prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski. Dodaje, że uroczyste otwarcie palmiarni ma się odbyć 24 czerwca.

Samorząd Legnicy, chcąc przywrócić do świetności zabytkową palmiarnię, zamierza uporządkować jej szatę roślinną. Okazy roślin, które nie należą do rzadkości, zostaną przekazane legnickim instytucjom, a ich miejsce zajmą unikatowe gatunki flory.

Legnicka palmiarnia powstała ponad 100 lat temu. Znajduje się w niej kilkadziesiąt gatunków roślin i setki okazów, takich jak palmy, bananowce i figowce. Za jeden z najcenniejszych uważa się ponad stuletnią palmę Phoenix, która sięga kopuły palmiarni.

Palmiarnię, jeden z dwóch takich obiektów na Dolnym Śląsku, ufundował w 1898 roku Teodor Beer, właściciel fabryki kapeluszy. We Włoszech zakupiono do niej egzotyczne rośliny za pieniądze zebrane przez działające wówczas Stowarzyszenie Upiększania Promenad. W 1900 roku, w parku w sąsiedztwie palmiarni utworzono zwierzyniec, a w 1905 roku powstał też staw z podgrzewana wodą, gdzie można było podziwiać ciekawą roślinność. Samorząd Legnicy chce powrócić do tych pomysłów i planuje m.in. utworzenie mini zoo.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii