Obrączkowanie bocianów


Obrączkowanie bocianów: artykuł nr 2826

2006-06-28 20:39:42 Zoologia

Ornitolodzy rozpoczęli obrączkowanie bocianów białych w dolinie Odry w Lubuskiem. W 28 czerwca zakładano ptakom obrączki m.in. w Czarnowie w gminie Krosno-Odrzańskie - informuje prezes Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze, Leszek Jeżak. Ornitologom pomagają studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dane zawarte na obrączkach trafią do ewidencji stacji ornitologicznej w Gdańsku. Każda obrączka posiada wytłoczony, skrócony adres centrali obrączkowania oraz niepowtarzalny kod literowo-cyfrowy, który niczym dowód osobisty charakteryzuje ptaka i pozwala go zidentyfikować przy powtórnym schwytaniu lub obserwacji, nawet po wielu latach.

„Monitoring bocianów przy pomocy obrączek pozwala na poznanie zwyczajów tych ptaków, szlaków, którymi podróżują czy też przeżywalności młodych osobników” – mówi Jeżak.

Obrączkowanie bocianów nie zawsze jest proste. Często gniazda znajdują się na znacznej wysokości, potrzebna jest wysoka drabina lub podnośnik.

„W gniazdach są średnio po 3-4 boćki, co oznacza, że lęgi w tym roku były udane. Ptaki za około dwa tygodnie zaczną latać, a młode pokolenie bocianów pod koniec sierpnia wyruszy w swą pierwszą podróż do ciepłych krajów. Później odlecą tam ich rodzice” – informuje Jeżak.

Niestety większości młodych bocianów nie będzie dane wrócić w swoje rodzinne strony. Jak stwierdził Jeżak, szacuje się, że ok. 80 proc. z nich zginie z różnych powodów. Te, które przeżyją, po trzech latach jako dojrzałe ptaki wrócą do Polski, odchować kolejne pokolenie.

Jeżak informuje, że w środę przewiduje się zaopatrzenie w obrączki ok. 25 ptaków; łącznie przez kilka dni w dolinie Odry w kilku nadodrzańskich gminach ornitolodzy oznakują 60-70 ptaków.

Polska nie bez powodu uznawana jest za ojczyznę bociana białego. Co czwarty ptak tego gatunku na świecie urodził się w naszym kraju. Szacuje się, że mamy ok. 50 tys. par lęgowych bocianów białych.

W Lubuskiem bociany białe zasiedlają 760 gniazd. W 2004 roku przyszło w nich na świat 2014 młodych boćków. W Polsce najwięcej bocianów białych jest we wschodnich województwach.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii