W obronie Rospudy


W obronie Rospudy: artykuł nr 2965

2006-07-20 21:18:01 Ekologia

40 tysięcy czytelników Gazety Wyborczej podpisało w jeden dzień apel do prezydenta Kaczyńskiego. Setki osób chcą razem z reporterem GW Adamem Wajrakiem przypiąć się do drzew, by wstrzymać budowę estakady przez Dolinę Rospudy. Budowa zniszczy przyrodę jedną z najpiękniejszych i najdzikszych dolin rzecznych w Polsce - alarmują ekolodzy i naukowcy. Wymrą rzadkie storczyki, znikną chronione ptaki - głuszec, orlik krzykliwy, bocian czarny.

Żeby uniknąć katastrofy - przekonują ekolodzy - wystarczy przesunąć obwodnicę kilka kilometrów. Będzie nawet taniej, bo odpadnie koszt budowy estakady . Budowa ma się zacząć już w sierpniu. Półkilometrowa estakada ma przynieść ulgę mieszkańcom Augustowa, przejąć ruch miliona tirów rocznie - pisze "Gazeta Wyborcza".

W Kancelarii Prezydenta czekają na listy czytelników "Gazety Wyborczej". "Prezydent został już poinformowany o tej inicjatywie i na pewno się zastanowi nad tymi prośbami. Sprawy przyrody zawsze były mu bardzo bliskie" - podkreśla Ewa Juńczyk-Ziomecka, minister w kancelarii Kaczyńskiego.

Burmistrz Augustowa w liście do "Gazety Wyborczej" zarzucił jej dziennikarzom, że pomijają argumenty drogowców. Dziennikarze twierdzą, że pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie chcą z nimi od kilku dni rozmawiać.

W marcu szef podlaskiego oddziału Dyrekcji Tadeusz Topczewski mówił, że zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, nowy projekt i wykup gruntów pod inną trasę obwodnicy opóźniłyby jej budowę o siedem lat, że dyrekcja rozważała wiele wariantów i wybrała optymalny.

Według ekologów Dyrekcja przesadza. "Budowa mogłaby się skończyć za trzy-cztery lata. I jeszcze by się Unia Europejska dołożyła" - dowodzi inż. Jan Jakiel, autor projektu trasy obwodnicy omijającego chronioną część Doliny Rospudy.

Z unijnych dotacji nici. "Jeżeli budowa okaże się sprzeczna z unijnymi dyrektywami, finansowanie przez Wspólnotę będzie wykluczone" - ostrzegał w lutym Ladislav Miko, dyrektor wydziału środowiska Komisji Europejskiej.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 2965

No i władza pozostaje głucha na wszelkie protesty i ostrzeżenia Unii. http://wiadomosci.onet.pl/1469149,10,1,0 ,120,686,item.html Nadzieję budzi fakt, ze są jeszcze ludzie, którzy nie złożyli broni i starają się coś zmienić: http://www.darzbor.v24.pl/vb/index.php
~Robert(2007-01-20)

tylko rząd w Polsce potrafi sie spierać ze ma racje nawet jak wiele innych krajów protestuje!! To sie robi śmieszne. Zamiast brać sie za budowę autostrady w innym, bardziej odpowiednim miejscu. Zawsze jest jakieś inne wyjście. ale nie, nasz rząd wie lepiej.
~Marta Ocena artykułu: 4(2007-05-21)

j
~konionccol Ocena artykułu: 2(2007-06-24)

jestem całkowicie za ochroną rospudy popieram całkowicie ekologów dzięki nim mamy przyrode nie tkniętą przez bez myślnośc człowieka kury myśli tylko o swoich walorach ludzkich kture prowadzą pużniej do katastrofy nie zapominajmy że niewktórych krajach jóż wysychają jeziora i dodatku te topniejące lodowce to jest już przyczyna ludzka ingerencja w nature bez której będziemy jak uwięzieni w klatce w której się czeka na ostatni momęt aż się otworzy i pokaże swoje oblicze,
~konionccol(2007-06-24)

WALCZYĆ! i co na to rząd? (piszę celowo z małej litery)NIC bo mają w D... wszystko i wszystkich, ważne, że kieszenie mają pełne. Swoją drogą ciekawe czemu komuś tak bardzo zależy, aby obwodnica była skierowana dokładnie tą trasą!!? jak myślicie kto na tym zarobi tym razem...Szczują ludzi przeciwko sobie a przecież nie tędy droga!kłótnie nic nie pomogą.Rozumiem potrzebę wybudowania obwodnicy, ale wiem też, że nie wolno nam niszczyć tego co powinno zostać dla przyszłych pokoleń dla NASZYCH dzieci!
~MYSZ(2007-07-30)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii