W obronie Rospudy


W obronie Rospudy: artykuł nr 2965

2006-07-20 21:18:01 Ekologia

40 tysięcy czytelników Gazety Wyborczej podpisało w jeden dzień apel do prezydenta Kaczyńskiego. Setki osób chcą razem z reporterem GW Adamem Wajrakiem przypiąć się do drzew, by wstrzymać budowę estakady przez Dolinę Rospudy. Budowa zniszczy przyrodę jedną z najpiękniejszych i najdzikszych dolin rzecznych w Polsce - alarmują ekolodzy i naukowcy. Wymrą rzadkie storczyki, znikną chronione ptaki - głuszec, orlik krzykliwy, bocian czarny.

Żeby uniknąć katastrofy - przekonują ekolodzy - wystarczy przesunąć obwodnicę kilka kilometrów. Będzie nawet taniej, bo odpadnie koszt budowy estakady . Budowa ma się zacząć już w sierpniu. Półkilometrowa estakada ma przynieść ulgę mieszkańcom Augustowa, przejąć ruch miliona tirów rocznie - pisze "Gazeta Wyborcza".

W Kancelarii Prezydenta czekają na listy czytelników "Gazety Wyborczej". "Prezydent został już poinformowany o tej inicjatywie i na pewno się zastanowi nad tymi prośbami. Sprawy przyrody zawsze były mu bardzo bliskie" - podkreśla Ewa Juńczyk-Ziomecka, minister w kancelarii Kaczyńskiego.

Burmistrz Augustowa w liście do "Gazety Wyborczej" zarzucił jej dziennikarzom, że pomijają argumenty drogowców. Dziennikarze twierdzą, że pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie chcą z nimi od kilku dni rozmawiać.

W marcu szef podlaskiego oddziału Dyrekcji Tadeusz Topczewski mówił, że zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, nowy projekt i wykup gruntów pod inną trasę obwodnicy opóźniłyby jej budowę o siedem lat, że dyrekcja rozważała wiele wariantów i wybrała optymalny.

Według ekologów Dyrekcja przesadza. "Budowa mogłaby się skończyć za trzy-cztery lata. I jeszcze by się Unia Europejska dołożyła" - dowodzi inż. Jan Jakiel, autor projektu trasy obwodnicy omijającego chronioną część Doliny Rospudy.

Z unijnych dotacji nici. "Jeżeli budowa okaże się sprzeczna z unijnymi dyrektywami, finansowanie przez Wspólnotę będzie wykluczone" - ostrzegał w lutym Ladislav Miko, dyrektor wydziału środowiska Komisji Europejskiej.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii