Zakaźna natura jednego z psich nowotworów


Zakaźna natura jednego z psich nowotworów: artykuł nr 3130

2006-08-14 00:44:23 Zoologia

Udało się potwierdzić, że guz weneryczny występujący u psów, ma naturę zakaźną i przenosi się między zwierzętami za pośrednictwem swoich komórek - informują badacze brytyjscy. Autorzy artykułu na łamach pisma Cell wykazali też, że nowotwór ten pojawił się około 200 lat temu, prawdopodobnie u wilka szarego lub starożytnej rasy psów. Następnie niczym pasożyt rozprzestrzenił się w populacji psów na całym świecie.

Chodzi tu o mięsaka Stickera (CTVT), zwanego też zakaźnym guzem wenerycznym psów, między którymi przenosi się najczęściej drogą płciową. Zdarza się jednak, że zwierzęta zarażają się komórkami CTVT w trakcie lizania, gryzienia, a nawet obwąchiwania obszarów zajętych przez nowotwór u innego psa. Około 30 lat temu zrodziło się podejrzenie, że mięsak Stickera przenosi się za pośrednictwem swoich własnych komórek. Ale w dotychczasowych badaniach nie udało się wyjaśnić na czym dokładnie polega zakaźna natura tego nowotworu. Kilka prac sugerowało np., że może on być wywoływany przez wirusa.

Aby określić pochodzenie CTVT zespół Robina Weissa z Londyńskiego Collegium Uniwersyteckiego wykorzystał do badań metody stosowane w medycynie sądowej. Przeprowadził mianowicie analizy genetyczne na komórkach nowotworowych i próbkach krwi pobranych od 16 nie spokrewnionych, cierpiących na CTVT psów z krajów na 5 kontynentach (m.in. z Włoch, Indii, Kenii, Brazylii, USA, Turcji, Hiszpanii).

Źródło: Cell/PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii