Obieg azotu


Obieg azotu: artykuł nr 3186

2006-08-24 19:42:12 Ciekawostki

Azot stanowi 78 procent atmosfery, lecz znacznie bardziej pożyteczny jest w postaci "związanej", w ziemi. Tam może żywić rośliny, które z kolei stanowią pożywienie dla zwierząt, i w końcu azot znajduje się w naszym organizmie, gdzie służy do budowy złożonych białek i aminokwasów - w tym z DNA i RNA - które nie tyle są niezbędne do życia, co same są życiem.

Zgodnie z przyjętą opinią azot atmosferyczny jest wiązany w glebie dzięki różnym bakteriom i w ten sposób może stać się pożywieniem dla roślin. Proces ten jest najważniejszym etapem w całym obiegu azotu: następuje utlenienie amoniaku do azotanów i azotynów, które są łatwo przyswajalne dla roślin. W rzeczywistości jednak może to mieć drugorzędne znaczenie. Profesor Christina Schleper z University of Bergen w Norwegii uważa, że kluczowymi elementami biologicznymi nie są wcale bakterie, lecz całkowicie inna grupa, znana jako archaea. Wyniki jej badań prowadzonych we współpracy z kolegami z Wielkiej Brytanii, USA i Niemiec, zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature".

Jeden z etapów procesu sekwencjonowania DNA dał profesor Schleper pewne wskazówki na temat charakteru archaea - znaleziono geny, które u bakterii są odpowiedzialne za "wiązanie" azotu. Zespół znalazł archaea dosłownie wszędzie - na zdumiewających głębokościach pod ziemią, gdy już dawno przestały występować bakterie, archaea były około 3000 razy bardziej liczne.

Badanie nie jest jeszcze zakończone. W próbkach archaea profesor Schleper odkryła w dużych ilościach gen, który uruchamia utlenianie amoniaku - proces kluczowy. Kwestią do wyjaśnienia, która będzie przedmiotem następnego etapu jej badań, jest stopień, w jakim archaea lub bakterie przyczyniają się do procesu utleniania.

Źródło: CORDIS

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek