Antymon, rakotwórczy pierwiastek chemiczny


Antymon, rakotwórczy pierwiastek chemiczny: artykuł nr 3196

2006-08-26 00:37:15 Medycyna

Antymon, rakotwórczy pierwiastek chemiczny, dotąd wykryty w śladowych ilościach w wodzie przechowywanej w butelkach PET, odkryto również w sokach owocowych zamkniętych w plastikowych pojemnikach PET. Stężenie pierwiastka wzrasta wraz z przedłużającym się czasem przechowywania soku - donosi "Journal of Analytical Atomic Spectrometry". Badania przeprowadzone przez doktora Spirosa Pergantisa z Uniwersytetu Kreteńskiego miały na celu określenie ilości oraz formy chemicznej antymonu zawartego w sokach owocowych zamkniętych w różnych opakowaniach.

Wśród przebadanych próbek dr Pergantis, odkrył podniesiony poziom antymonu w sokach owocowych (cytrynowym i pomarańczowym) zarówno gazowanych, jak i niegazowanych, przechowywanych w butelkach PET (ang. PET - polyethylene terephthalate). Trójtlenek antymonu jest stosowany, jako katalizator przy produkcji polimeru PET.

Źródło: PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 3196

no, wszystko jest rakotwórcze
~princess(2006-09-10)

szukam czegos o szkodliwosci pet i polietylenu pracuje na produkcji czegos takiego i mysle ze nie doczekam emerytury sam jestem inzynierem i szukam czegos bo sie martwie kiedy mowie to innym to sie smieja głupie prymitywy po zawodówce mam cicha nadzieje ze ciemna mase szlak predzej trafi ale ciemna masa jest w polsce chyba nie zniszczalna i nie do recyklingu
~a po co mam sie narazać(2007-05-24)

Też się tym zajmuję (tzn. bezpieczeństwem PET-ów) i mam ten sam problem, bo wiadomo dlakoncernów produkujących te opakowania to wielkie zagrożenie.
~(2010-08-23)

Twój komentarzWybrane wiadomości z medycyny