Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia


Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia: artykuł nr 3258

2006-09-05 20:28:43 Mikologia

Jak ustrzec się przed zatruciem grzybami, w jaki sposób rozpoznawać grzyby jadalne i trujące, jakie są objawy zatrucia - można się dowiedzieć na wystawie Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia, otwartej we wtorek w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w warszawskich Łazienkach. Przestrzegając kilku zasad można znacznie zredukować prawdopodobieństwo zatrucia grzybami - mówili specjaliści podczas otwarcia wystawy.

Należy unikać tych z blaszkami pod kapeluszem, zwłaszcza jeśli są białe. Nie należy zbierać grzybów starych ani bardzo młodych. Najlepiej wykręcać je z podłoża, a potem jak najszybciej obrać i obgotować. Grzyby nie posiadają prawie żadnych wartości odżywczych, więc nie powinny ich jeść dzieci poniżej 12. roku życia ani osoby starsze.

"Ze zbieraniem grzybów związane są mity i półprawdy" - zwraca uwagę grzyboznawca z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, Anna Oleńko. "Błędne jest przekonanie, że jeśli sczernieje srebrna łyżka włożona do garnka z grzybami, to grzyby są trujące. Nie zawsze też można rozpoznać grzyb trujący próbując go. Muchomor sromotnikowy ma np. łagodny orzechowy smak. Ludzie, którzy przeżyli zatrucie nim mówią, że to najlepszy grzyb jaki dotychczas jedli" - opowiada.

"Nieprawdą jest również, że olszówka to nie grzyb trujący - zawarta w niej muskaryna rozpuszcza się w wodzie i w środowisku kwaśnym, wiec grzyb uzdatnia się do spożycia tylko przez gotowanie i marynowanie, ale i tak nie całkowicie. Substancja ta odkłada się bowiem w wątrobie i z czasem prowadzi do jej uszkodzenia" - dodaje Oleńko.

Konsultant wojewódzkiego Oddziału Toksykologii Szpitala Praskiego Piotr Burda przypomina, że zespół objawów, który występuje po spożyciu grzybów trujących, nazywany jest zespołem sromotnikowym.

"Amanityna, znajdująca się w takich grzybach jak muchomor sromotnikowy, jadowity, wiosenny lub czubajeczka, powoduje ciężkie uszkodzenie wątroby, nerek i mózgu. Substancja ta zachowuje właściwości toksyczne nawet przez 10 lat po zebraniu grzyba i nie ulega zniszczeniu podczas gotowania lub marynowania. Nawet mały muchomor sromotnikowy jest potencjalnie śmiertelny. Objawy zatrucia nim występują po 12-24 godzinach od spożycia" - mówi.

Wystawę zorganizowały Wojewódzka Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna w Warszawie i Główny Inspektorat Sanitarny, a honorowy patronat objął minister zdrowia Zbigniew Religa.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z mikologii