Naukowcy zsekwencjonowali genom topoli


Naukowcy zsekwencjonowali genom topoli: artykuł nr 3329

2006-09-15 13:18:55 Biotechnologia

Naukowcy pierwszy raz zsekwencjonowali genom drzewa - topoli. Jest to pierwszy krok w kierunku uzyskania szybciej rosnących odmian drzew lub takich, które łatwiej będzie przerabiać na papier i energię - informuje najnowszy numer Science. Prace nad genomem topoli, prowadzone przez międzynarodowe konsorcjum naukowe, w skład którego weszli eksperci z USA, Szwecji, Kanady, Belgii, Francji, Austrii, Finlandii i Niemiec, trwają od maja 2002 r. Ostatecznie naukowcy rozszyfrowali po raz pierwszy w historii cały genom drzewa - topoli z gatunku Populus carpa.

W efekcie zidentyfikowano ponad 45 tys. genów topoli. Określono też, że na jej 19 chromosomach znajduje się "zaledwie" 485 mln par zasad. Zasady są "literami" budującymi kod DNA.

Ponieważ genom topoli jest stosunkowo nieduży, posłuży w przyszłych badaniach jako model drzewa.

Posiadając nowe dane biolodzy molekularni będą dociekać, za co odpowiadają poszczególne geny. Jest szansa, że ich praca dostarczy bogactwa informacji na temat funkcjonowania drzewa. Wbrew pozorom ma to spore znaczenie, ponieważ liczne reakcje i funkcje u roślin - a zatem i drzew - odbywają się na tej samej zasadzie, co u ludzi i zwierząt.

Źródło: Science/PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii