Podziemne rozmowy roślin


Podziemne rozmowy roślin: artykuł nr 3361

2006-09-18 23:13:35 Botanika

Korzenie roślin wysyłają chemiczne komunikaty. Dzięki nim potrafią regulować rozwój mikroorganizmów glebowych, bronić się przed patogenami, a nawet hamować rozwój konkurencyjnych gatunków roślin. O sposobach "chemicznej perswazji" roślinnych korzeni mówiła w poniedziałek podczas X Festiwalu Nauki w Warszawie dr Anna Szakiel, biochemik roślin z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Chemiczne umiejętności roślin zdecydowanie lepiej widoczne są dla ludzi na powierzchni ziemi - substancje lotne przywabiają zapylające owady lub odstraszają te niebezpieczne. Trudniej uwierzyć, że również w podziemnej, gęstej sieci korzeni, przesyłane są chemiczne informacje.

"Choć to świat mroczny, dużo mniej poznany i tajemniczy, to dla biologa bardzo fascynujący" - przekonywała zebranych Anna Szakiel.

"Porozumiewanie się w glebie jest możliwe za pośrednictwem różnorodnych związków chemicznych, wydzielanych przez korzenie roślin oraz mikroorganizmy" - mówiła.

Korzenie roślin wydzielają substancje nazywane eksudatami. Ułatwiają one korzeniom kontakt z glebą, chronią je przed wysychaniem, zmieniają strukturę gleby, a nawet ułatwiają pobieranie niezbędnych roślinie jonów.

Bywa, że nawet oszukują inne organizmy. Niektóre bakterie wydzielają substancje informujące, czy nie jest ich za dużo, żeby się dalej rozmnażać. Rośliny potrafią sprytnie naśladować ten sygnał i hamować w ten sposób rozwój szkodliwych dla siebie bakterii.

Czasami jednak jest odwrotnie - korzenie roślin wysyłają "zapraszające" sygnały do bakterii, na obecności których im zależy. Tak jest na przykład w znanych od dawna związkach roślin motylkowych i bakterii Rhizobium, które pomagają im asymilować azot z powietrza.

Podobnie jest z innym rodzajem symbiozy - mikoryzą. Tu rośliny zapraszają do wspólnego sąsiedztwa grzyby. Mikoryza pozwala roślinom np. na lepszy dostęp do wody i soli mineralnych.

Rośliny potrafią jednak także eliminować niewygodne dla siebie sąsiedztwo - to zjawisko zwane allelopatią. Dzięki wydzielanym związkom chemicznym hamują rozwój wybranych przez siebie roślin, które mogłyby im utrudniać dostęp do światła słonecznego lub wody.

W ten sposób zachowuje się np. borówka czernica - popularna czarna jagoda, która nie toleruje w swoim sąsiedztwie młodych siewek sosen. Dzięki specyficznym wysyłanym do gleby substancjom hamuje rozwój siewek, a czasami nawet kiełkowanie nasion.

Anna Szakiel zaznaczyła, że w polskich lasach nie jest to jeszcze problem, ale w Skandynawii, gdzie są stare drzewostany, w których jest dużo borówki czernicy, lasy mają kłopoty z odnawianiem się.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki