Bakteria coli w warszawskiej wodzie


Bakteria coli w warszawskiej wodzie: artykuł nr 3688

2006-11-07 14:28:48 Medycyna

Przez kilka dni mieszkańcy osiedla w warszawskiej dzielnicy Rembertów mogli spożywać skażoną wodę. Jak ustalił reporter RMF FM, Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, która administruje wodociągiem, z kilkudniowym opóźnieniem poinformowała mieszkańców i urzędników dzielnicy o skażeniu wody. Bakterie coli wykryto w tamtejszym laboratorium 27 października; urząd dzielnicy dowiedział się o tym po 4 dniach. Dodajmy, że w tej chwili nikt nie wie, kiedy znów woda będzie czysta.

_______________________________
Pałeczka okrężnicy, (łac. Escherichia coli), fakultatywnie tlenowa, Gram-ujemna bakteria należąca do rodziny Enterobacteriaceae. Wchodzi w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka oraz zwierząt stałocieplnych. W jelicie ta symbiotyczna bakteria spełnia pożyteczną rolę, uczestnicząc w rozkładzie pokarmu, a także przyczyniając się do produkcji witamin z grupy B, C oraz K.

Chorobotwórczość E. coli zależy od jej inwazyjności i możliwości wytwarzania toksyn. Inwazyjne szczepy tej bakterii mają zdolność wnikania do tkanek i wywoływania odczynów zapalnych, dlatego są przyczyną zapaleń przewodu pokarmowego i posocznic. Szczepy toksynotwórcze produkują w jelitach duże ilości toksyn, prowadząc do enterotoksemii. Są także szczepy o właściwościach inwazyjno – toksynotwórczych, mogące wywołać zarówno tzw. gastroenteritis jak i enterotoksemię. W organizmie zwierząt chorych mogą znajdować się także różne serotypy zarazka. Najistotniejsze w wywołaniu zachorowań są: enterotoksyna, endotoksyna i neurotoksyna. Enterotoksyna działając na śluzówkę jelit w połączeniu z endotoksyną powoduje zapalenie jelit i objawy zatrucia. Neurotoksyna wchłonięta do organizmu z przewodu pokarmowego, prowadzi do wystąpienia charakterystycznych objawów ze strony układu nerwowego oraz przyczynia się do powstania chorób, np. choroby obrzękowej u świń. Szczepy hemolityczne są bardziej chorobotwórcze niż szczepy niehemolityczne. Hemolizyna ma bowiem właściwości toksyny o działaniu nie tylko hemolitycznym, ale także dermonekrotycznym i koagulującym plazmę. Wytrzymałość E. coli na czynniki środowiskowe jest stosunkowo mała. Ginie ona po 20 minutach ogrzewania w temperaturze 60° C, wrażliwa jest na wszystkie znane środki dezynfekcyjne. Jednakże w środowisku o temp. niższej i odpowiedniej wilgotności utrzymuje się miesiącami. W kale o temp. 0 °C może zachować żywotność ponad rok.

Źródło: RMF FM/Wikipedia (na licencji GNU, autorzy)

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 3688

co grozi ludziom po spożyciu wody z bakteria coli?
~Marta(2006-11-23)

interesuje mnie czy poranne wymioty moga by spowodowane skażeniem wody bakterią coli?
~kasia(2006-11-27)

spozywam 3 szklanki dziennie wody z baktria coli i nic mi nie jest pycha
~bychu Ocena artykułu: 2(2007-05-17)

co grozi czlowiekowi ktory spozyl wode z bakteria coli
~dorota Ocena artykułu: 5(2007-06-27)

moja vaneska ma 5 miesiecy i ma bakterie coli chciala bym wiecej sie dowiedziec o tej bakteri
~kasia(2007-10-03)

Co bśdzie ludziom, którzy napili się wody z bakterią coli?(nie chodzi o mnie)
~Paola96 Ocena artykułu: 4(2007-10-09)

co zrobic!!!!???????? boje sie!!! mamy coli?czy moge sie kapać pod prysznicem?
~danuta(2008-01-19)

Rozwiązaniem są systemy wodne RO (działające na zasadzie odwróconej osmozy). Wiecej na www.ansatechnologies.com
~Tomek(2008-03-06)

jakie są objawy zatrucia bakteriami koli???? proszę piszcie!!!!!!!!!!!
~magda(2008-03-25)

U nas też wykryto bakterię coli, ale nie powiadomiono nas od razu tylko po kilku dniach, to beznadziejne. Nie rozumiem władz naszego miasteczka. Jak to możliwe żeby nie poinformować ludzi o grożącym im niebezpieczeństwie. Zastanawiam się co będzie, gdy się okaże, że ludzie chorują przez tę bakterię. Tak być nie powinno. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze.
~Ana(2008-06-11)

wygląda na to że mamy złą oczyszczalnie ścieków,pijemy wodę spłukiwaną z gówienkiem bleh,
~moniks(2008-07-27)

ma 3 miesięczną córeczke i leżałam w szpitalu obok czewczynka lerzała z bakterią coli czy moja córeczka mogła sie zarazić????
~zuzia1(2008-11-07)

spozywam cole jest slodka i pycha do frytek
~sd(2009-04-27)

czy mozna jesc ryby z takiej zakazonej wody prosze o odpowiedz
~west(2009-07-25)

jesli badania wykaza w organizmie bakterie coli,,,,,trzeba przejsc kuracje antybiotykowa,,,,,,,tez u mnie w wodzie wykryto bakterie coli,,,,,,,przeciek od sasiada z szamb a,,podjelam szybko alarm i szambo przerabia
~wiesia(2009-08-17)

kaska ty moze w ciazy jestes jezeli wymiotujesz xD
~karol(2009-11-21)

U mnie w jeziorze też jest bakteria coli i to co roku. Ja zawsze się kąpię, ale wywieszono kartkę na plaży ostatnio, ze nie możne się kąpać, ponieważ jest przepełnienie bakteryjne.


~Marta(2010-07-09)

u mnie tez wykryto bakterie COLI i takze niepowiadomiono nas o tym od razu
~krzysiek(2010-08-07)

jakie som objawy bakteri coli
~kamila(2010-09-29)

Twój komentarzWybrane wiadomości z medycyny