Bliżej zakazu rtęci w termometrach


Bliżej zakazu rtęci w termometrach: artykuł nr 3762

2006-11-15 18:40:24 Ekologia

Parlament Europejski opowiedział się we wtorek za zakazem produkcji termometrów z użyciem rtęci, uznając tę substancję za zbyt niebezpieczną dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego. Rocznie w UE wykorzystuje się w produkcji urządzeń pomiarowych 33 tony rtęci, z czego 25-30 ton - w samych tylko termometrach. Ocenia się, że 80-90 proc. wszystkich produkowanych urządzeń z rtęcią używa się w domach. Tymczasem - przekonuje Komisja Europejska - tradycyjne termometry można zastąpić nowoczesnymi, sprężynowymi albo elektronicznymi urządzeniami.

Rtęć łatwo przedostaje się do łańcucha pokarmowego. Najbardziej zagrożone zatruciem są dzieci, a także płody, których układ nerwowy dopiero się rozwija. W organizmie rtęć może bowiem uszkadzać mózg i nerwy, zaburzać koordynację i widzenie.

Dyrektywa musi jeszcze zostać zaakceptowana przez kraje członkowskie UE. Zakaz zacznie obowiązywać półtora roku od jej wejścia w życie. Po dwóch latach Komisja Europejska ma się zastanowić, czy rozszerzyć zakaz także na aparaty do pomiaru ciśnienia tętniczego.

Źródło: EuroPAP

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 3762

Mam pytanie, według tego artykułu rtęć bardzo łatwo wchłania się?/przedostaje do przewodu pokarmowego, natomiast w "Vademecum lekarza rodzinnego" z 1984 roku jest napisane, że "Nierozpuszczalne związki rtęci, takie jak kalomel, podobnie jak doustne podanie rtęci metaliczna uważa się za nietokyczne" Jedynie wspomniana jest sytuacja niekorzystna przy dlugotrwalym zaleganiu w przewodzie. Jak jest naprawde? Czy może dane z tej ksiązki sa przestarzałe???
~radh(2006-11-15)

Parlament Europejski zaproponpwał wprowadzenie zakazu stosowania termometrów lekarskich. W stosunku do innych termometrów rtęciowych ( laboratoryjnych, przemysłowych ) , stwierdził , że na obecnym etapie wiedzy nie istnieją ekonomicznie uzasadnione możliwości zastąpienia tych przyrządów pomiarowych innymi miernikami gwarantującymi równie dokładny i powtarzalny pomiar.Nadal będzie można je stować. Termometr rtęciowy to dziś kontroler automatyki, która może się bez- objawowo rozkalibrować.
~Janusz(2006-12-22)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii