Przetarg na obwodnicę Augustowa przez dolinę Rospudy odłożony


Przetarg na obwodnicę Augustowa przez dolinę Rospudy odłożony: artykuł nr 3826

2006-11-24 18:16:04 Ekologia

Przetarg na budowę kontrowersyjnej obwodnicy Augustowa, prowadzącej przez cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy, został ponownie przesunięty, tym razem do 11 grudnia. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad GDDKiA w Białymstoku, powodem przesunięcia terminu jest duża liczba zapytań od oferentów. Budowa obwodnicy Augustowa przez dolinę rzeki Rospudy budzi duże emocje.

Mieszkańcy Augustowa domagają się jak najszybszej jej budowy i podkreślają, że czekają na nią od kilkunastu lat. Mają dość tirów w mieście. Przeciwko przebiegowi obwodnicy przez Rospudę protestują natomiast organizacje ekologiczne argumentując, że zniszczy to unikatową przyrodę.

Jak informuje naczelnik wydziału zamówień publicznych w GDDKiA w Białymstoku Halina Mendyk, oferenci złożyli dotąd w sumie ok. 300 zapytań dotyczących głównie dokumentacji przetargowej. Otwarcie ofert miało najpierw nastąpić 6 listopada, a później 27 listopada. Dyrektor GDDKiA w Białymstoku Tadeusz Topczewski mówi, że to bardzo trudny i duży przetarg, stąd taka liczba pytań. Na dokładne odpowiedzi, jak przyznał, potrzeba czasu.

Szacowany koszt ponad 17-kilometrowej obwodnicy to 250-300 mln zł. W ramach inwestycji mają powstać trzy mosty, w tym estakada o długości 517 m. Zaprojektowano 10 wiaduktów, przejścia dla zwierząt oraz urządzenia zapobiegające oblodzeniu na estakadzie. Budowa obwodnicy ma trwać 33 miesiące.

Wniosek o pozwolenie na budowę drogowcy złożą do wojewody, gdy uprawomocni się decyzja środowiskowa ws. obwodnicy.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 3826

Ciekawe dla kogo bedzie dobrze, że autostrada bedzie przebiegac przez środek puszczy?! Nie można by poprowadzic jej kawałek dalej. Władz nic nie interesuje przyroda! Mam pomysł. Niech przeprowadzą tą droge nad domami odpowiedzialnych z nią. Zobaczymy czy byliby zadowoleni. Ludzie opamiętajcie sie. Macie wy w ogóle mózgi?! Jak tak można?! Zastanówcie się !!!
~yuneeque(2006-11-26)

człowieku a zkad ty jestes?? z warszawy czy gdzies dalej?? ciekawe zebi ci tyle tirów jezdziło pod nosem codziennie to jak bys myslał. jak nie masz takiego problemu to lepiej sie nie wypowiadaj!!! mysle ze zycie ludzkie jest wazniejsze niz jakis tam "żabek"!!!!!
~tomek(2006-12-10)

Akurat własnie nie daleko miejsca prac wykopaliskowych, ktore zorganizowano w ramach budowy autostrady, spędzam co roku wakacje. Nie jestem biologiem , chociaz może w przyszłości kto wie, ale jedno wiem; Czy ci wszyscy ekolodzy wiedzą ilu ludzi ginie, badz ulega wypadkom!!! psy koty masowo leżą plackami na ulicach.aaa dzieci, też trzeba prowadzać na smyczy?! niech wrzucą paru ekologów pod rozpędzonego bialoruskiego tira... Lepiej przeprowadzać sekcję zwłok na żabach czy ludziach, hmm.. ?
~Anna(2006-12-14)

Twój komentarz



Wybrane wiadomości z ekologii