Wyłącz stand-by


Wyłącz stand-by: artykuł nr 3854

2006-11-30 14:42:37 Ekologia

W Polsce aż 90 proc. całej energii elektrycznej to brudna energia, powstająca ze spalania węgla; jednocześnie prawie 40 proc. energii jest w Polsce marnotrawione – wynika z analiz WWF. Gdyby tylko połowa urządzeń w naszych domach była wyłączona z sieci a nie pozostawiona w stanie uśpienia, emitowalibyśmy rocznie o 1 mln ton dwutlenku węgla mniej - twierdzą eksperci fundacji. Istotnym elementem kampanii WWF „Zróbmy dobry klimat”,która ma na celu zmniejszenie emisji spalin, jest internetowy przewodnik po energooszczędnych urządzeniach domowych.

Serwis www.TOPTEN.info.pl  jest inicjatywą międzynarodową dofinansowaną przez Unię Europejską. Ranking jest całkowicie obiektywny i niezależny od producentów czy dystrybutorów sprzętów AGD. Obecnie projekt jest rozwijany w 11 krajach UE. Podobne serwisy działają już także m.in. w takich krajach, jak Austria, Szwajcaria, Belgia czy Francja. W Polsce projekt jest prowadzony przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii.

„Jednym z głównych celów serwisu www.TOPTEN.info.pl  jest budowanie świadomości wśród konsumentów i zachęcanie ich do wyboru jak najbardziej energooszczędnych sprzętów AGD” – mówi Ireneusz Chojnacki, dyrektor WWF Polska. „Mamy nadzieję, że wzrastające zapotrzebowanie konsumentów i klientów detalicznych zwiększy z kolei presję na producentów, aby w swojej ofercie mieli jak najszerszy wachlarz energooszczędnych urządzeń” - dodaje.

Jak informuje Agnieszka Sznyk z WWF Polska, polski serwis konsumencki zawiera ranking najbardziej energooszczędnych chłodziarek, pralek i zmywarek, które są dostępne na polskim rynku. Kluczowym kryterium klasyfikacji urządzeń jest efektywność energetyczna, wpływ na środowisko oraz jakość. W opisie każdego produktu znajdują się takie elementy jak cena, zużycie energii i jej koszt w ciągu roku, dostępne funkcje oraz zdjęcie. Dzięki tego rodzaju informacjom konsumenci będą mogli sprawdzić, jaki sprzęt powinni wybrać do domu, jeśli chcą oszczędzać energię. Tym samym mogą przyczynić się do powstrzymania zmian klimatycznych.

„W przyszłości serwis będzie rozbudowywany o inne urządzenia AGD, sprzęt oświetleniowy, audiowizualny, samochody oraz inne urządzenia powszechnego użytku” – zapowiada Sznyk.

„Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kupując urządzenia, które zużywają mało energii, nie tylko chronimy nasz portfel, ale i klimat” – twierdzi Wojciech Stępniewski kierownik projektu WWF „Klimat i energia”. Zdaniem eksperta, aż 1/3 dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery pochodzi z sektora energetycznego (23 mld ton rocznie).
„Jednym ze sposobów ograniczania emisji CO2 jest wymiana starych modeli sprzętu AGD na nowe w klasie A, A+ lub A++. Zwykle sprzęty w klasie A zużywają o połowę mniej energii niż te w klasie C” – tłumaczy szef projektu. Roczne oszczędności w skali kraju Stępniewski szacuje na 800 milionów złotych ( i redukcję emisji CO2 o prawie trzy miliony ton) w przypadku lodówek i 170 milionów złotych (i redukcję emisji o 586 tysięcy ton CO2)w przypadku pralek. Według eksperta, całkowity krajowy potencjał redukcji kosztów energii w odniesieniu do wymiany urządzeń gospodarstwa domowego (pralki, chłodziarki i zamrażarki oraz oświetlenie) wynosi prawie 1 mld 330 mln złotych. Oznacza to jednocześnie zmniejszenie emisji CO2 o 4,5 mln ton.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii