Travelery 2006 dla badaczki dinozaurów


Travelery 2006 dla badaczki dinozaurów: artykuł nr 3907

2006-12-08 20:01:29 Ciekawostki

Słynna polska badaczka dinozaurów prof. Zofia Kielan-Jaworowska z Instytutu Paleobiologii PAN znalazła się wśród zdobywców nagród National Geographic - TRAVELERY 2006, otrzymując w tym konkursie prestiżowe Grand Prix. Nagrodę zdobył również dziennikarz Adam Wajrak, który pisze o ochronie przyrody. Jak wyjaśnia "National Geographic", TRAVELERY 2006 to nagrody dla podróżników, naukowców i odkrywców, którzy - realizując własne marzenia, pokonując własne słabości i działając w trudnych, często ekstremalnych warunkach - dokonali w ciągu minionego roku rzeczy niezwykłych. Wręczono je po raz pierwszy.

W skład kapituły konkursu weszli: himalaistka Anna Czerwińska, archeolog Andrzej Ćwiek, prezes Fundacji Polska Akcja Humanitarna Janina Ochojska, podróżnik Marek Tomalik, dziennikarz naukowy "Gazety Wyborczej" Sławomir Zagórski oraz Agnieszka Franus i Marcin Jamkowski z "National Geographic Polska".

Nagradzając prof. Kielan-Jaworowską, organizatorzy konkursu przypomnieli, że w latach 1963-1971 uczona ta zorganizowała osiem polsko-mongolskich wypraw paleontologicznych na pustynię Gobi, które zostały uznane przez opinię światową za jedne z najważniejszych wypraw paleontologicznych w historii.

W początkach swojej kariery naukowej profesor zajmowała się badaniem trylobitów dewońskich i ordowickich, później aparatów szczękowych wieloszczetów, by wreszcie zainteresować się ssakami mezozoicznymi. Prowadziła wykłady i ćwiczenia z paleontologii na uniwersytetach w Warszawie, Bostonie, Paryżu i Oslo. Jest autorką słynnej książki "Ssaki ery dinozaurów" ("Mammals from the Age of Dinosaurus"), fundamentalnego kompendium wiedzy o ssakach mezozoicznych.

Wajraka nagrodzono w kategorii "Inicjatywa Roku", za zaangażowanie w ratowanie podlaskiej przyrody. "Rzecz dotyczy budowy obwodnicy dla miasta Augustowa, będącej częścią drogi ekspresowej Via Baltica - tłumaczy "National Geographic". - Tereny prawnie chronione doliny Rospudy, w tym piękne torfowiska, znajdą się pod wpływem negatywnego oddziaływania planowanej obwodnicy - zanieczyszczenie gleby, powietrza i wód gruntowych, hałas, wzrost penetracji ludzkiej, wzrost śmiertelności zwierząt. W skali całego regionu zagrożone zostaną, na skutek przerwania szlaków wędrówek, populacje wielu cennych gatunków zwierząt, w tym min. objętego ścisłą ochroną wilka".

Za "Odkrycie Roku" "National Geographic" uznał syntezator mowy ludzkiej IVONA, którego twórcami są Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk. Program komputerowy Osowskiego i Kaszczuka, absolwentów Politechniki Gdańskiej, pozwala osobom niewidomym pracować przy komputerze i korzystać z informacji umieszczonych w internecie. Prace nad syntezatorem mowy trwały około trzech lat. Powstał w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce, Joanna Poros

 

Zobacz też:

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek