Atak klonów! – koło studentów zaprasza na debatę


Atak klonów! – koło studentów zaprasza na debatę: artykuł nr 4077

2007-01-17 09:42:43 Biotechnologia

Atak Klonów! Ratunek czy zagłada? – nad nowymi wyzwaniami biotechnologii debatować będą studenci Politechniki Gdańskiej zrzeszeni w Kole Studentów Biotechnologii oraz zaproszeni przez nich goście: teologowie, filozof, naukowcy i dziennikarz piszący o sprawach nauki. Spotkanie, które odbędzie się 20 stycznia na Politechnice Gdańskiej, ma charakter otwarty.

– Biotechnologia, choć brzmi pewnie
dla wielu osób tajemniczo, na co dzień towarzyszy naszemu życiu – mówi Katarzyna Rudnicka, student III roku biotechnologii. – Biotechnologia jest wykorzystywana zarówno wówczas, kiedy piekarz piecze chleb, gdy z jabłka i gruszki naukowcy tworzą nowy owoc, kupić go już można na hali targowej w Gdańsku, także wówczas, gdy naukowcy w Chinach wyprodukowali ryż z witaminą C, bo mało jest jej w diecie Chińczyków, czy gdy prowadzone są badania nad modyfikowaniem genów poczętego dziecka.

Zdaniem studentów o etyce i nauce muszą dyskutować, gdyż dylematy zaraz staną się ich udziałem, gdy po ukończeniu studiów rozpoczną samodzielną pracę.– Pytania o etykę w badaniach naukowych jest bardzo ważne, bowiem uregulowania prawne nie nadążają za rozwoje nauki. Trzeba na ten temat rozmawiać – mówi Małgorzata Serżysko, studentka III roku biotechnologii. – Nauka może ratować życie, ale i jej rozwój budzi wiele kontrowersji. Ostatecznie naukowiec musi kierować się sumieniem.

Małgorzata Serżysko jest współautorką ankiety na temat problemów etycznych i nauki, którą studenci Politechniki Gdańskiej latem 2006 roku przeprowadzili wśród 350 mieszkańców Trójmiasta. Chcieli dowiedzieć się m.in. czy ludzie godzą się na wykorzystanie w badaniach laboratoryjnych zwierząt oraz co myślą o żywności modyfikowanej genetycznie.

– To nie pierwsza ankieta, którą przeprowadziliśmy. Ze wszystkich nich wynika, że ludzie niewiele wiedzą na temat nowych technologii, przez co nie chcą odpowiadać na pytania ankieterów – mówi Grzegorz Gorczyca, student III roku studiów.

Wyniki ankiety na temat nauki i moralności studenci także zaprezentują podczas sobotniej sesji.
W programie

Wykłady

  • ks. dr Jacek Meller, teolog i filozof, wykładowca Gdańskiego Seminarium Duchownego:
    • Cztery słowa o etyce i problemach jej towarzyszących
  • prof. dr hab. inż Sławomir Milewski, prof. zwycz. Katedry Technologii Leków i Biochemii Politechniki Gdańskiej:
    • Etyka w biotechnologii, kontrowersyjne aspekty badań w dziedzinie biotechnologii

Debata

  • dr Ewa Reszczyńska, teolog moralny, Katolicki Uniwersytet Lubelski
  • prof. dr hab. Józef Kur, kierownik Katedry Mikrobiologii Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej
  • Krzysztof Klinkosz, dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej
  • Małgorzata Serżysko, Koło Naukowe Studentów Biotechnologii


20 stycznia, sobota, godz. 15.00-17.00, Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej, ul. Narutowicz 11/12, wstęp wolny

Katarzyna Żelazek

rzecznik prasowy
rzecznik@pg.gda.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii