Bielsze niż mleko, śnieg, szkliwo zębów


Bielsze niż mleko, śnieg, szkliwo zębów: artykuł nr 4089

2007-01-19 17:06:26 Zoologia

Chrząszcze z rodzaju Cyphochilus posiadają idealnie białe pancerzyki - bielsze niż mleko, śnieg, szkliwo zębów i większość innych stworzonych przez naturę jasnych substancji - donosi styczniowy numer "Science". Jednocześnie pancerzyki te są wielokrotnie cieńsze, niż jakiekolwiek produkowane przez człowieka materiały.

Kolor ciała zwierząt, jak i wszystkich innych substancji, zależy od zawartości pigmentu oraz stopnia uporządkowania mikrostruktury materiału. Biel powstaje wówczas, gdy struktura ta jest losowa i bardzo nieregularna. Umożliwia to bowiem rozpraszanie światła na wszystkich długościach fal. Dlatego kolor biały stosunkowo rzadko występuje wśród zwierząt.

Pancerzyk Cyphochilusa, jak i innych chrząszczy, tworzą dwie płaskie, zachodzące na siebie pokrywy, okrywające jego tułów, głowę i odnóża. Biel pancerzyków jest nadzwyczaj jasna i świetlista.

Wyjaśnienia tej zagadki podjął się dr Pete Vukusic, fizyk z brytyjskiego Exeter University. Za pomocą mikroskopu elektronowego wykrył, że pancerzyk żuczka charakteryzuje się wysoce losową strukturą przestrzenną. I to właśnie ona umożliwia silne rozpraszanie światła i powstanie bieli.

Okazało się też, że grubość pokrywy chrząszcza jest o około dziesięć razy mniejsza niż grubość ludzkiego włosa. "Ani takiej bieli, ani takiej grubości nie ma żaden stworzony przez człowieka materiał" - mówi Vukusic.

Naukowiec uważa, że zgłębienie zagadki niezwykłego żuczka może się przyczynić do opracowania nowoczesnych metod wytwarzania syntetyków o równie idealnej barwie, np. urządzeń emitujących światło białe.

"Ten mały żuczek może nas nauczyć produkować wysokiej jakości biały papier, a nawet poprawiać biel naszych zębów" - podsumowuje Vukusic.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

 

Zobacz też:

  • Bush, Rumsfeld i Cheney mają swoje chrząszcze - Konserwatyści rządzący dziś Ameryką - prezydent George Bush, wiceprezydent Dick Cheney i sekretarz obrony Donald Rumsfeld - zawędrowali do świata owadów.
  • Narasta problem chrabąszczy - Te miłe skądinąd chrząszcze występują u nas w parze dwóch gatunków - chrabąszcz majowy i chrabąszcz kasztanowiec. Ich larwy zwane pędrakami żywią się ...
  • Odnóża chrząszczy źródłem pomysłu na suchy materiał wiążący - W tym przypadku owadami, o których mowa, były chrząszcze z rodziny Chrysomelidae (stonkowatych), o których wiadomo, że są biegłe w sztuce przylegania do ...
  • Żyjemy na planecie owadów - ... nausitous, paź żeglarz, ćmy - postojak wiesiołkowiec i barczatka kataks, chrząszcze, jak nadobnica alpejska i inne kózki, wszystkie gatunki biegaczy, ...
  • Opiętek w drzewostanach dębowych - Jako główną przyczynę zamierania drzew zidentyfikowano opiętki – chrząszcze z rodziny bogatkowatych (Buprestidae). Ich larwy zasiedlają drzewa po stronie ...

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii