Unia wykręci nam żarówki?


Unia wykręci nam żarówki?: artykuł nr 4224

2007-02-25 19:39:03 Ekologia

Zakazać używania tradycyjnych żarówek w domach - tego chce Bruksela. Dlaczego? Bo są nieekologiczne, produkują szkodliwy dwutlenek węgla i pożerają energię, którą Unia chce oszczędzać. Będziemy przyświecać sobie żarówkami-świetlówkami. Największymi zwolennikami ekologicznego oświetlenia są Niemcy. Ich minister środowiska, Sigmar Gabriel, już teraz chce wprowadzić w Niemczech zakaz używania energochłonnych lamp. Tak, by pokazać innym krajom Unii zalety takiego rozwiązania. Gabriel wysłał w tej sprawie list do unijnego komisarza odpowiedzialnego za ekologię, Stavrosa Dimasa.

Niemiecka inicjatywa spotkała się w Brukseli z entuzjastycznym przyjęciem. Z badań wynika, że przejście na żarówki energooszczędne zmniejsza koszty oświetlenia każdego domu o 80 proc. W skali całej Europy wymiana żarówek zmniejszyłaby emisję szkodliwych dla atmosfery gazów o 25 milionów ton rocznie.

Źródło: Dziennik

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 4224

Wszędzie się pcha ta Unia. Co oni chcą od zwykłych żarówek. Dlaczego mam kupowac drogie świetlówki? Zwykłe żarówki kosztują grosze. Nie zmuszą mnie do kupowanai szajcu za 10zł sztuka. Jak nałożą jakiś podatek to będę przywoził tanie żaróweczki z Ukrainy.
~Andrzej Ocena artykułu: 5(2007-02-25)

Jestem jak najbardziej za tym. "W skali całej Europy wymiana żarówek zmniejszyłaby emisję szkodliwych dla atmosfery gazów o 25 milionów ton rocznie." To powinno wszystkich przekonac
~pp Ocena artykułu: 4(2007-02-25)

jeśli popyt na świetlówki sie zwiekszy to ceny polecą w dół i jestem za odejściem od zwykłych zarówek bo straty w energii w postaci ciepła to 98%(!) to logiczne że świat idzie do przodu i to nie wina UE :>
~jo(2007-02-28)

Zgadzam się z panem Andrzejem nie wiem czego Unia chce od zwykłych żarówek. Jestem jak najbardziej przeciw temu. Płace za prąd wiec nie wiem dlaczego mam kupowac żarówki energooszczędne.
~Beatels(2007-03-10)

ciekawe czy pomysleli o wzroku mieszkancow UE, bo mnie pieka oczy przy innych zarowkach niz tradycyjnych a po dlozszym czasie takze boli glowa.
~aaa!!!(2007-06-08)

Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł. Żarówki energooszczędne może są drogie, ale wydatek jaki musimy ponieść przy ich zakupie zwraca się po kilku miesiącach używania (mniejsze opłaty za energie elektryczną, bardzo długa żywotność). Światło emitowane przez żarówki energooszczędne faktycznie jest bardzo jasne/białe przez co mogą boleć oczy - w takiej sytuacji wystarczy zakup innego żyrandola, który w całości zakrywałby żarówkę - światło jest wtedy o wiele "łagodniejsze" i nie męczy wzroku.
~hcg Ocena artykułu: 5(2007-08-09)

zeby Twoje dzieci tez mogly pic czysta wode i wdychac powietrze, a nie latac w maskach gazowych, popatrz ile ton odpadow radioaktywnych i czadu produkujemy!!!!
~no pomysl troche chlopie, to nie boli...(2007-12-11)

Świetlówki kompaktowe to mają przyjazne światło, ale jak kosztują przynajmniej 25 zł. Te za 5 zł świecą białym światłem i robią nam atmosferę prosektorium. Poza tym ich żywotność jest kilkukrotnie krótsza niż podają na opakowaniu - zimny start jest winny (świecą od razu po włączeniu). Widać jak czernieje trzonek. Te stare z lat 90 zaświecają się po 2 sekundach, dlatego żyją tyle ile piszą. Na produkcję energooszczędnych zużywa się wielokrotnie więcej CO2 niż na zwykłą. Przyszłość należy do diod.
~michcio(2008-12-20)

Może żarówki takie są oszczędne, ale..... Ich wytworzenie jest o mniej oszczędne (świadczy o tym choćby cena). Zużyte są o wiele bardziej szkodliwe dla środowiska, zwykłe właściwie nie są. Dają światło bardziej szkodliwe dla ludzkiego oka. Zawierają plastik który rozkładał się będzie tysiące lat. I tu się może pomylę, ale zawierają bardzo szkodliwą rtęć i nie powinno się ich w ogóle wyrzucać do kosza tylko składować w specjalnych punktach. Świecą o wiele krócej gdy się je często włącza
~yupi Ocena artykułu: 1(2009-01-08)

zwykła żarówka świeci światłem ciągłym, energooszczędne migają (są niezbyt przyjazne dla oka), kompaktowe już trochę lepiej - migają naprzemian, diodowe, hm niby min. 50tyś godz., ale nie ich układ sterujący, do tego ekologia wytworzenia i ekologia utylizacji - trudny wybór jeśli się będzie rozpatrywać problem globalnie. Nie ma nic za darmo - zyskasz na energii stracisz na oczkach. A na kasie i tak nie zyskamy, dostawcy energii i tak uzyskają zakładany zysk. Gabriel to polityk
~qqq(2009-01-14)

esteśmy dystrybutorem międzynarodowego producenta do oświetlenia pod szyldem marki GOVENA. Naszym najnowszym produktem jest sciemnialna żarówka energooszczędna. Świetlówka jest oszczędniejsze od zwykłych żarówek o 90% w pobieraniu energii elektrycznej i 40% mniej, w porównaniu do innych żarówek energooszczędnych. Żywotność tych żarówek to 16 000 godzin. Daja zoltawe swiatlo takie same jak zwykla zarowka, nie migocze, polski producent.cena jest naprawde dobra.wiecej infor przesle na maila
~ROPLA Ocena artykułu: 5(2009-01-15)

Więc może zacznę od tego iż pomysł z tymi żarówkami bardzo mi się podoba! Czemu mamy czerpać więcej prądu skoro można postępować ekologicznie? Ponadto, te energooszczędne żarówki nie są wcale takie drogie i wychodzimy na tym na korzyść, bo jeśli ktoś ma zwykłe żarówki i za opłatę prądu będzie płacił x zł to potem wyjdzie na tym tak że będzie płacił x - x/3!!! 1/3 to DUŻOOOO!!! Naprawdę zachęcam do kupowania energooszczędnych żarowek!!! Są dość drogie ale wszystko zwróci się w rachunkach!!!:)
~Klarcia :*** Ocena artykułu: 5(2009-03-31)

Nowe żarówki wiąże się z różnymi problemami zdrowotnymi, m.in. wysypkami, migrenami i epilepsją, bólami oczu, powodują też światłowstręt!! Problematyczna jest też wysoka w nich zawartość rtęci. CZyli wcale nie sa takie "ekologiczne", kolejna MANIPULACJA, komuś zależy tylko na zysku.
~izus(2009-05-24)

Trzeba jeszcze zakazać używania świeczek, lamp naftowych i ognisk.. :P
~M.(2009-07-29)

Całkowite wycofanie żarówek to głupota! Nie nadają sie do oświetlenia pomieszczeń o niskiej temperaturze - > słabo świecą; długo sie rozswiecaja a co za tym idzie nie nadaja sie tam gdzie natychmiastowo jest potrzebny pełny strumień światła; nie są odporne na częste wylaczanie i wlaczanie. Powinny być żarówki drozsze a kompaktówki powinny miec specjalne rabaty. No i pewnie by bylo tez ekologicznie gdyby zabronili chinszczyzny sprowadzac na polski rynek...
~konradr25 Ocena artykułu: 1(2009-08-18)

Czy oni nic nie myślą?? Przecież każda żarówka energooszczędna jest tak naprawdę gorsza niż zwykłą "bańka". Do produkcji "energooszczędnych lamp potrzeba RTĘCI, LUMINOFORU I PLASTYKU ORAZ OŁOWIU. To prawdziwa bomba ekologiczna. Co z tego,że bańka zużywa więcej energii, to ja za nią płacę i nic im to tego, a CO2 jest tak naprawdę nieszkodliwy dla środowiska, tylko taka głupia propaganda jest!!!!!!!!!!!!!!
~mm(2009-08-24)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii