Grypa atakuje


Grypa atakuje: artykuł nr 4307

2007-03-12 21:49:22 Nauka w Polsce i na świecie

Coraz więcej osób choruje na grypę. Na przełomie lutego i marca w ciągu 2 tygodni zgłoszono 74 tysiące zachorowań. W ubiegłym roku w takim samym okresie odnotowano tylko 17 tysięcy przypadków grypy. To prawie czterokrotny wzrost. Więcej jest również przypadków grypy, która objawia się wysoką gorączką, powyżej 39 stopni, bólami kostno-stawowymi, bólami mięśni, katarem, kaszlem i poczuciem ogólnego rozbicia.

W większości przypadków zachorowanie na grypę powoduje obłożną chorobę, w części przypadków mogą występować powikłania i zdarzają się też zgony, szczególnie u dzieci, osób starszych i obciążonych innymi, dodatkowymi poważnymi chorobami. Grypa przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową (np. podczas kichania). Choroba rozprzestrzenia się podczas sezonowych epidemii powodując ostre objawy uniemożliwiające pracę osobom czynnym zawodowo. Epidemie grypy powodują znaczne koszty społeczne.

Grypa trapiła ludzkość od stuleci. Opisana została już przez Hipokratesa w roku 412 p.n.e.[1] Pierwszy raz pandemię grypy zanotowano w wieku XVI. Kolejne fale zachorowań na grypę pojawiały się, co kilkadziesiąt lat. W wieku XX wystąpiło szereg epidemii grypy, oraz jedna pandemia. Najbardziej zjadliwa grypa pojawiła się po I wojnie światowej i pochodziła od ptaków. Był to szczep H1N1, który wywołał pandemię choroby nazwanej grypą Hiszpanką, trwającą dwa lata. Mniej groźnie epidemie zanotowano pod koniec lat 50. oraz dziesięć lat później. Lokalnie grypa rozprzestrzeniała się w Hongkongu lub innych rejonach Azji. Rozwój odporności wśród ludzi oraz szczepienia przyczyniły się do ograniczenia rozwoju grupy w latach 80. i 90. XX wieku.

Źródło: IAr/Wikipedia

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie