Obcy w polskich wodach i lasach


Obcy w polskich wodach i lasach: artykuł nr 4368

2007-03-27 08:13:30 Zoologia

Dziennik alarmuje, że syberyjskie jenoty i norki amerykańskie dziesiątkują w Polsce ptactwo, a żarłoczna ryba z Azji opanowała Zatokę Gdańską. Gazeta pisze, że w polskich lasach i wodach jest coraz więcej egzotycznych zwierząt, które uciekly z hodowli lub zostały wypuszczone z akwariów.

"Dziennik" podaje, że zwierzęta futerkowe, bezmyślnie uwalniane przez fanów ekologii w latach 90. dziś wypierają ze środowiska swoich polskich krewnych. Niektóre z nich, jak szop pracz, specjalizują się w wyjadaniu jaj z ptasich gniazd. Amerykański żółw czerwonolicy wypuszczany przez dzieci z akwariów wypiera naszego żółwia błotnego. O dominację w naturze walczą też rośliny. Na przykład czeremcha amerykańska, którą kiedyś sadzono w lasach, wymknęła się spod kontroli i dziś zagłusza rodzime dęby. Natomiast w Zatoce Gdańskiej panoszy się żarłoczna ryba azjatycka, babka, która przywędrowała na Bałtyk w wodach balastowych statków. Babka naraża nasze ryby n aśmierć głodową bo wyjada im naturalny pokarm - alarmuje "Dziennik".

Źródło: Dziennik/IAR

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 4368

Babka bycza - to nowy w Bałtyku gatunek z rodziny babkowatych - po raz pierwszy znaleziono go w Zatoce Gdańskiej w 1990 r. Ojczyzną tej babki są wody mórz: Czarnego, Kaspijskiego i Azowskiego, skąd zawleczono ją do Bałtyku, prawdopodobnie w wodach balastowych statków. Znalazła tu dobre warunki do rozwoju o czym świadczyć może ciągłe zwiększanie jej liczebności, a także zasiedlanie dalszych obszarów dna.
~Rybak(2007-03-28)

Gdzie w Polsce zobaczę syberyjskie jenoty? W jakich lasach?
~Joo Ocena artykułu: 5(2007-03-28)

jenota zobaczysz w lasach olesnicy a dokladni dabrowa gmina twardogora
~gustlik Ocena artykułu: 5(2007-05-10)

Twój komentarzWybrane wiadomości z zoologii