Palma nipa źródłem energii


Palma nipa źródłem energii: artykuł nr 4432

2007-04-11 19:45:01 Botanika

Malezyjska firma Pioneer Bio Industries ogłosiła we wtorek, że znalazła nowe źródło energii, które może zastąpić paliwa kopalne - etanol, pozyskiwany z żywicy pewnego gatunku palmy. W Malezji powstaje już pierwsza na świecie rafineria, w której na skalę przemysłową produkowany będzie etanol z żywicy palmy nipa (palma krzewiasta, Nypa fruticans). Proces produkcji tego etanolu został już opatentowany.

Pioneer Bio Industries mówi o paliwie przyszłości, chroniącym atmosferę przed emisją dwutlenku węgla i nadającym się zarówno do samochodów jak i np. do elektrowni.

Etanol z palmy nipa (zmieszany z tradycyjną benzyną w stosunku 85:15) ma uratować świat przed efektem cieplarnianym, powodującym globalne ocieplenie - twierdzą przedstawiciele malezyjskiej firmy, wspieranej przez rząd.

Rafineria w malezyjskim stanie Perak ma rozpocząć produkcję już w 2008 roku. W sumie Pioneer Bio Industries planuje budowę 15 takich rafinerii w Malezji. Firma twierdzi, że ma już wielkie zamówienie na swój etanol, warte 66 mld USD za dostawy w latach 2009-2013.

Zamówienie to złożyła "jedna z największych firm handlowych na świecie", jak powiedział szef malezyjskiej firmy Badrul Shah Mohamad Noor, odmawiając jednak zidentyfikowania tego klienta.

Rząd Malezji przyznał firmie Pioneer prawo do uprawy palmy nipa na obszarze 10 tys. ha w stanie Perak. Badrul Shah Mohamad Noor podkreśla, że palma nipa ma przewagę nad innymi roślinami, z których można produkować etanol (m.in. zboża, trzcina cukrowa), ponieważ jej wykorzystanie w celach energetycznych nie ma wpływu na produkcję żywności, a więc nie będzie powodowało podwyżek cen.

Malezyjscy eksperci informują, że palma nipa, z której codziennie można zbierać żywicę, żyje ok. 50 lat. Porasta miliony hektarów ziem w Malezji, Indonezji, Indiach. Firma Pioneer Bio Industries twierdzi, że jako surowiec energetyczny palma ta może, w skali globalnej, praktycznie w całości zastąpić paliwa kopalne.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki