W Trybunale Sprawiedliwości wniosek o wstrzymanie zalesiania w dolinie Rospudy


W Trybunale Sprawiedliwości wniosek o wstrzymanie zalesiania w dolinie Rospudy: artykuł nr 4454

2007-04-16 14:19:40 Ekologia

Wniosek o wstrzymanie zalesiania Puszczy Augustowskiej wpłynął do Trybunału Sprawiedliwości wraz ze skargą Komisji Europejskiej przeciwko Polsce - poinformował PAP w poniedziałek serwis prasowy Trybunału. KE chce, by Trybunał wydał nakaz wstrzymania zalesiania w Puszczy Augustowskiej, "jako środka kompensacyjnego" - powiedział PAP Ireneusz Kolowca z serwisu prasowego Trybunału.

Zgodnie w wielokrotnymi deklaracjami komisarza ds. ochrony środowiska Stawrosa Dimasa, dolina rzeki Rospudy jest terenem unikatowym i żadne kompensaty (np. nasadzenia drzew) nie są w stanie naprawić szkód, jakie wywołałaby budowa obwodnicy. Dlatego - zdaniem Dimasa - najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie alternatywnej trasy.

Jak powiedział Kolowca, niebawem zostanie wyznaczona rozprawa w Trybunale w sprawie wniosku o wydanie nakazu wstrzymania zalesiania. Przy przychylności sędziego, decyzja może zapaść nawet w ciągu kilku dni.

Zdecydowanie dłużej, przynajmniej sześć miesięcy, zajmie rozpatrzenie samej skargi KE przeciwko Polsce o naruszanie unijnego prawa dotyczącego ochrony środowiska, w związku z budową obwodnic wokół Augustowa w dolinie Rospudy i Wasilkowa koło Białegostoku w Puszczy Knyszyńskiej.

KE od grudnia kwestionuje budowę obu obwodnic, a decyzja o pozwaniu Polski do Luksemburga zapadła 21 marca.

Polski rząd dotychczas zaprzeczał, jakoby naruszał unijne dyrektywy dotyczące ochrony środowiska. Tłumaczył, że proponując działania kompensacyjne wypełnił wszelkie wymagania związane z unijnym programem ochrony obszarów Natura 2000. Argumentem przemawiającym za budową obwodnicy jest dla Polski bezpieczeństwo drogowe.

Źródło: Euro PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 4454

Niech UE nie wtrąca się w nasze sprawy! Obwodnica jest potrzebna!!! Każdy Polak to wie!!!
~Łukasz(2007-04-16)

Polska nie łamie europejskich, unijnych dyrektyw. To ekofile robią wielkie haloo! Kilkaset metrów bagna, którego 99% nigdy nie widziało i nie zobaczy!!! A media żerują na ludzkiej naiwności, zarabiając krocie na pseudo aferze z obwodnicą Augustowa!
~Piotr(2007-04-16)

Czytając posty wszystkich osób które przede mną pisały komentarz czuję się niesamowicie dowartościowany, i zaczynam wreszcie doceniać to jaki jestem, że nie tylko posiadam mózg, ale potrafię go wykorzystywać, widać wiele osób nie potrafi, a na pewno dwie nie potrafią. A ludziom z Augustowa proponuję przemyśleć miejsce zamieszkania, jeśli chcą super drogi i być nowocześni to niech się wyprowadzą Do Krakowa, na Śląsk lub do innego dużego miasta.
~Mimi(2007-04-16)

Co grozi Polsce za łamanie unijnych dyrektyw? Tylko kary pieniężne? Czy mimo kar, Polska może nadal budować drogę? Znając polityków nie odstąpią od budowy :( Szkoda przyrody!
~Jolqa(2007-04-16)

Chyba tylko kary pieniężne, no i oczywiście zakaz wykonywania robót budowlanych na terenie Natura 2000.
~Puszek(2007-04-16)

Ewentualne zablokowanie inwestycji w Dolinie Rospudy może kosztować Skarb Państwa kilkanaście milionów złotych, całość masz tutaj: www.biolog.pl/article4421.html Ale uważam, że warto walczyć o przyrodę, nawet za taką cenę!
~Ekolog(2007-04-16)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii