Rakotwórcze biopaliwa także w Polsce


Rakotwórcze biopaliwa także w Polsce: artykuł nr 4473

2007-04-19 17:32:43 Ekologia

Spaliny z pojazdów napędzanych etanolem zamiast benzyną mogą wpływać na zdrowie ludzi gorzej niż spaliny benzynowe – ostrzegają naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Do takich wniosków doprowadziło ich wykorzystanie modelu komputerowego do symulacji jakości powietrza w USA w 2020 r.

Ta symulacja wykazała, że jeśli wszystkie samochody jeździłyby na bioetanolu, w pewnych częściach kraju mogłoby wzrosnąć stężenie ozonu. To z kolei mogłoby doprowadzić do częstszych zgonów z powodu chorób układu oddechowego i ataków astmy – napisali naukowcy w „Environmental Science and Technology”. Choć stwierdzono, że wykorzystanie etanolu w pojazdach powinno ograniczyć stężenie dwóch obecnych w atmosferze związków rakotwórczych, to stężenie pozostałych takich związków i tak by wzrosło. Dlatego związane z nimi nowotwory zdarzałyby się tak samo często, jak te z powodu zanieczyszczeń związanych z wdychaniem spalin z benzyny – wynika z badań.

Źródło: TVP/sk.

Tagi: biopaliwa ustawa o biopaliwach biopaliwa produkcja biodiesel biopaliwo produkcja biopaliw biomasa etanol olej rzepakowy rzepak wierzba energetyczna energia olej roślinny kukurydza spaliny ozon

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 4473

ciekawe czy te badania nie są przypadkiem sponsorowane przez wielkie koncerny naftowe, którym nie na ręke jest rozwój przemysłu biopaliw.
~czujny(2007-04-23)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii