Chrabąszcz majowy zżera podkarpackie lasy


Chrabąszcz majowy zżera podkarpackie lasy: artykuł nr 4490

2007-04-25 13:26:06 Leśnictwo

Lasy powiatu lubaczowskiego na Podkarpaciu, szczególnie w Nadleśnictwie Narol, zagrożone są przez tysiące chrabąszczy majowych, które wyległy na drzewa w ostatnich dniach - poinformował PAP zastępca nadleśniczego w Narolu Zdzisław Domański.

"Chrabąszcze w zastraszającym tempie niszczą drzewa, a walka z nimi wymaga wręcz benedyktyńskiej pracy" - powiedział Domański. "Chrząszcze zbierane są z drzew ręcznie, co jest wyjątkowo pracochłonną metodą, ale innej po prostu nie ma. Chrabąszcze mają coraz mniej swoich naturalnych wrogów takich jak borsuki, krety, ryjówki czy nietoperze. Ponadto leśnicy nie mogą używać środków chemicznych. Z konieczności muszą więc ręcznie zbierać ogromną w tym roku ilość szkodników. Z podobnym problemem borykają się mieszkańcy przygranicznych terenów na Ukrainie" - dodał leśniczy.

Od momentu wyklucia z jaj pędraki chrabąszczy przez cztery lata siedzą w ziemi. W tym czasie są najbardziej niebezpieczne dla upraw, gdyż podgryzają korzenie drzew, doprowadzając do ich masowego obumierania. Nie jest to jednak koniec ich niszczycielskiego dzieła. Wiosną dorosłe osobniki opuszczają swe podziemne kryjówki i masowo atakują korony drzew.

"Tak duża ilość chrabąszczy to poważny powód do zmartwienia. Kilka lat temu szkodniki te tylko w jednym roku zniszczyły w Nadleśnictwie Narol ponad 230 hektarów upraw leśnych" - powiedział Domański.

Dodał, że walka z nimi dopiero się zaczyna. Leśnicy, także w sąsiednim Nadleśnictwie Lubaczów, chcą do pomocy przy zbieraniu chrabąszczy majowych pozyskać młodzież szkolną. "Wiadomo, że każda samica chrabąszcza może znieść do 30 jaj. Jeśli nie będziemy przeciwdziałać tegorocznej inwazji, to za cztery kolejne lata chrabąszcze zjedzą nasze lasy" - przestrzegają leśnicy.

Ostatni, tak liczny wyrój szkodników, zanotowano w latach 60. ubiegłego wieku.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa