Jeziorka Duszatyńskie


Jeziorka Duszatyńskie: artykuł nr 4596

2007-05-22 13:46:29 Ciekawostki

Sto lat temu w wyniku gwałtownych i nagłych procesów geologicznych powstały w Bieszczadach Jeziorka Duszatyńskie. Na zboczu Chryszczatej odsłonięto obelisk przypominający tamto wydarzenie. Na uroczystość przybyło prawie 300 turystów i ratowników górskich. "W kwietniu 1907 r., po długotrwałych opadach deszczu, kiedy chmury podobno przez miesiąc nie odsłoniły słońca, osunęło się zbocze góry Chryszczatej. Mieszkańców Duszatyna poderwał ogromny huk zwielokrotniony odbitym od gór echem.

 Ludzie, nie wiedząc, co się stało, szybko pakowali podręczne rzeczy i w panice opuszczali wieś, w miejscowej cerkwi uderzono w dzwony na trwogę" - mówi ratownik górski i rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.

Z Chryszczatej oderwał się potężny płat zbocza. Lejem długości pół kilometra i szerokości 140 m ruszył w dół. Zabierał za sobą wiekowy las i zatarasował dolinę Olchowatego potoku. Najdalej przesunięte warstwy przebyły ponad kilometrową drogę.

"Masa przemieszczonego materiału oszacowana została na 12 mln m sześc. Powstały wówczas trzy jeziorka nazwane później Duszatyńskimi" - dodaje Marszałek.

Z najniżej położonego w 1925 r. spuszczono wodę i wyłapano 80 dorodnych pstrągów. Pozostałe dwa ocalałe jeziorka są dużą atrakcję turystyczną. Od 1957 r. są rezerwatem przyrodniczym "Zwiezło".

Od wielu lat zmniejsza się powierzchnia jeziorek. Większe jeziorko jeszcze w roku 1925 miało ponad 2,5 ha powierzchni i głębokość 10 m., obecnie ma 1,25 ha powierzchni a głębokość zmalała do 6 m. Leży na wysokości 708 m. n.p.m.

Z kolei powierzchnia mniejszego jeziorka, które leży na wysokości 687 m. n.p.m., od 1925 r. zmniejszyła się o 10 proc. Obecnie łączna powierzchnia lustra wody rezerwatu wynosi 1,74 ha.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek