Jak zrobić z wody prąd? ENERGA zaprasza do zwiedzania elektrowni wodnych


Jak zrobić z wody prąd? ENERGA zaprasza do zwiedzania elektrowni wodnych: artykuł nr 4600

2007-05-22 14:35:53 Ekologia

Bezpłatne zwiedzanie elektrowni wodnych w Straszynie, Rutkach, Łapinie i Gałęźni Małej to atrakcje przygotowane przez ENERGĘ w ramach V Bałtyckiego Festiwalu Nauki, który w tym roku odbywa się od 24 do 27 maja. Koncern Energetyczny ENERGA jest jednym ze sponsorów V Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Ta ciesząca się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających popularnonaukowa impreza organizowana jest przez uczelnie wyższe województwa pomorskiego.

Podczas największego tego typu przedsięwzięcia adresowanego do szerokiego kręgu społeczności Pomorza, będzie można uczestniczyć w 670 atrakcjach przygotowanych przez ponad 3000 osób.

W ramach festiwalu ENERGA, największy w Polsce producent "zielonej energii" (dostarcza rocznie ekologicznej energii pozwalającej na całoroczne pokrycie zapotrzebowania na prąd w aglomeracji wielkości Trójmiasta) zaprasza na dni otwarte elektrowni wodnych położonych na malowniczych rzekach Pomorza - Raduni i Słupi. Na zwiedzających czeka fascynujący świat elektrowni wodnych, w których pracują turbiny pamiętające początki XX wieku. Będzie można dowiedzieć się nie tylko jak powstaje tam prąd, ale również poznać dzieje niemal stuletnich inżynierskich pomysłów, a także pieczołowicie udokumentowaną historię elektrowni wodnych.

ENERGA zaprasza do zwiedzania:

1. Elektrowni wodnych w Straszynie (ok. 10 km od Gdańska), Łapinie (ok. 18 km od Gdańska) i Rutkach (ok. 25 km od Gdańska) w piątek 25 maja oraz w sobotę 26 maja o godzinach 9:00, 10:00, 17:00 i 18:00. Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach liczących nie więcej niż 20 osób. Najlepiej zapisać się telefonicznie pod nr. (058) 691-04-51
2. Elektrowni wodnej w Gałąźni Małej koło Słupska w czwartek 24 maja i piątek 25 maja w godzinach od 10:00 do 15:00. Elektrownię oraz izbę muzealną zwiedza się w grupach min. 5 osób i nie większych niż 30 osób, razem z oprowadzającym. Zwiedzanie trwa okolo 20 minut, hasło: festiwal nauki.
 

Elektrownia w Gałąźni Małej

Obiekty tej elektrowni, zarówno z uwagi na rozwiązania techniczne, jak i malowniczość krajobrazu, są unikatowe na skalę europejską. Elektrownia położona jest w najpiękniejszej części zlewni rzeki Słupi i wkomponowana w przyrodę Parku Krajobrazowego Dolina Słupi.
Projekt budowy rodził się od 1889 roku, a prace w pierwszym etapie wykonano w latach 1912-1914. Skierowano wówczas wody rzeki Słupi (zlewnia 312 km2) do jez. Głębokiego o powierzchni 113 ha. Stąd żelbetowymi sztolniami, kanałami otwartymi i syfonem pod drogą do Bytowa, następnie rurociągami woda dopływała do Gałąźni Małej, gdzie usytuowano budynek elektrowni. Tam woda wypływała z turbin i powracała do koryta rzeki Słupi.
W 1920 roku wykonano drugi etap budowy - zaporę ziemną z jądrem iłowym, przegradzając dolinę rzeki Bytowej i kierując jej wody również do jez. Głębokiego. Zapora długości 205 m i wysokości 7 m utworzyła nowy zbiornik, mieszczący 850 tys. m3 wody. Razem z wykonanymi wcześniej obiektami ciąg budowli i derywacji przedłużył się do 13 km.Wówczas była to największa elektrownia wodna w północnej Europie, a jej rozwiązania techniczne (nowe metody umacniania skarp kanału, budowa żelbetowych rurociągów i sztolni) były wzorcowe dla całej Europy. Prąd wytwarzany w tej elektrowni był przesyłany do centrali w Szczecinie.
Pięć turbin typu Francis i pięć generatorów pracuje od czasu ich zainstalowania (lata 1913 - 1924) do dzisiaj. Producentem turbin była firma Gotha, a generatorów SSW, również z Niemiec. Moc każdej turbiny 700 kW.

***

V Bałtycki Festiwal Nauki to 670 różnorodnych imprez popularno-naukowych, odbywających się w dniach 24-27 maja w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Słupsku, Bytowie, Pelplinie, Malborku, Kwidzynie, Będominie, Wąglikowicach. Celem Bałtyckiego Festiwalu Nauki jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, rozwinięcie ciekawości świata i radości z jego poznawania. Koncern Energetyczny ENERGA SA jest jednym ze sponsorów V BFN.

Tegoroczną edycję festiwalu poprzedzi otwarta dla wszystkich Forum Energetyczne, które odbędzie się już w środę 23 maja o godz. 11:15 w IMP PAN ul. Fiszera 14. Tego samego dnia będzie można wysłuchać transmitowanej na żywo w Radiu Gdańsk (103, 7 MHz) o godz. 17:05 debaty energetycznej z udziałem specjalistów z tej dziedziny oraz przedstawiciela Koncernu Energetycznego ENERGA.

***

Sponsor V Bałtyckiego Festiwalu Nauki - Koncern Energetyczny ENERGA SA - to największy w Polsce dystrybutor energii elektrycznej. ENERGA aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, wspierając kulturę, naukę, edukację, sport drużynowy, wyczynowy i młodzieżowy oraz organizacje pozarządowe i charytatywne. Poprzez te działania Koncern wspiera budowanie pozytywnego klimatu społecznego, który wyzwala dobrą energię do pracy i współpracy.

Beata Ostrowska
beata.ostrowska@energa.pl
rzecznik prasowy ENERGA

 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii