Ruszają główne imprezy V Bałtyckiego Festiwalu Nauki


Ruszają główne imprezy V Bałtyckiego Festiwalu Nauki: artykuł nr 4607

2007-05-24 14:20:18 Ciekawostki

W laboratoriach, salach wykładowych, muzeach i na wolnym powietrzu odbędzie się niemal 680 imprez V Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Jego główna część rozpoczyna się w czwartek. Najwięcej imprez związanych jest z oceanologią, szeroko rozumianą biologią i geografią. Ofertę dla siebie znajdą też jednak np. miłośnicy historii, archeologii, medycyny, chemii czy fizyki.

Z roku na rok Bałtycki Festiwal Nauki rozrasta się. Podczas pierwszej edycji festiwalu w 2003 roku było w sumie 312 imprez. W organizację piątego festiwalu zaangażowało się ponad 3700 osób z ponad 30 instytucji. Najwięcej festiwalowych imprez – aż 220 - przygotował Uniwersytet Gdański.

Główne imprezy festiwalowe odbywać się będą w dniach od 24 do 27 maja. Jednak wiele z nich zaplanowano wcześniej, w wakacje natomiast w Ośrodku Pracy Twórczej Instytutu Budownictwa Wodnego nieopodal Wąglikowic odbywać się będzie kolejna edycja cyklu popularnonaukowych wykładów na wolnym powietrzu, w lesie z ekranem zawieszonym na drzewie.

Jedną z największych atrakcji będzie niedzielny piknik naukowy w Gdyni na Skwerze Kościuszki, podczas którego zaprezentowany zostanie m. in. projekt samochodu elektrycznego, naukowcy przybliżą różnorodność podwodnych ogrodów i roślin, zaprezentowany zostanie również sprzęt służący do badania dna morskiego.

"Piknik jest o trzy lata starszy od samego festiwalu, będzie największy z dotychczasowych, ponieważ nigdy jeszcze przy jednej kei nie stały trzy statki naukowo-badawcze, a tak właśnie w tym roku będzie, nigdy jeszcze nie było też blisko 80 stoisk" - powiedział PAP pełnomocnik Rady Rektorów województwa pomorskiego ds. Festiwalu Nauki, dr Tadeusz Zaleski.

Gdynia będzie też miejscem pikniku geologicznego organizowanego przez Oddział Geologii Morza Państwowego Instytutu Geologicznego. Ten piknik zaplanowano pod klifem w Orłowie.

"Po raz pierwszy w festiwalu bierze udział Muzeum Zamkowe w Malborku. Jest to jednak +mocny+ debiut. Zaplanowano ponad 50 wydarzeń w Malborku i kilka na zamku w Kwidzynie" - dodał Zaleski.

Oprócz wykładów i prezentacji organizatorzy zaplanowali też rozmaite konkursy, podczas których popisać się będzie można poziomem swojej wiedzy naukowej, a najmłodsi będą mogli narysować morskie zwierzęta.

Szacuje się, że Festiwalowe imprezy co roku odwiedza około 60-70 tysięcy osób.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek