Rynek żywności ekologicznej


Rynek żywności ekologicznej: artykuł nr 469

2005-03-26 00:04:35 Ochrona środowiska

Liczba gospodarstw i wielkość produkcji w branży żywności ekologicznej z roku na rok wzrasta, a prognozy rynkowe dla tej branży są optymistyczne. Wynikają one jednak z obserwacji zachowań konsumenckich, nie zaś ze szczegółowych analiz. Polska branża produkcji żywności ekologicznej obejmuje, według danych z 2003 roku, zaledwie 0,1 proc. wszystkich gospodarstw i 0,3 proc. użytków rolnych. Według szacunków Ministerstwa Rolnictwa za cztery lata w Polsce będzie istnieć 3 proc. gospodarstw produkujących żywność ekologiczną.

Zdaniem Jacka Szklarka, prezesa Stowarzyszenia Slow Food, które zajmuje się żywnością naturalną, w Polsce nie ma jeszcze rynku producentów tej branży. Praktycznie, jeżeli pod uwagę brać produkty przetworzone, np. wędliny czy sery, w Polsce nie pojawiła się konkurencja. - Trudno grupę kilkudziesięciu sklepików traktować jako krajowy rynek - twierdzi Jacek Szklarek. Jego zdaniem w Polsce brakuje systemu właściwej dystrybucji, a gospodarstwa ekologiczne funkcjonują bardziej ze względu na dopłaty, aniżeli na "ssanie" z rynku. Niektóre kraje unijne, np. Niemcy, według słów prezesa Slow Food, planują i wspierają rozwój produktów ekologicznych. Do końca 2007 roku ponad 20 proc. ogółu upraw w Niemczech będzie ekologiczne.

W Polsce nie ma jeszcze wielu firm zajmujących się dystrybucją żywności ekologicznej. Rynek zbytu formuje się bardzo powoli, dlatego przedsiębiorcy ostrożnie przymierzają się do prowadzenia firmy w tej branży. Lubelska firma Symbio jest polskim liderem w zakresie eksportu mrożonek, a swoją bazę producencką tworzyła siedem lat temu, gdy w całym kraju produkcją ekologiczną zajmowało się około 250 gospodarstw. Producenci nie posiadali wówczas jeszcze atestów, które zapewniała Symbio, wysyłając produkty na eksport.

Cały artykuł w portalu www.ppr.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska