Rosiczki, muchołówki, kapturnice i dzbaneczniki...


Rosiczki, muchołówki, kapturnice i dzbaneczniki...: artykuł nr 4695

2007-06-25 12:19:55 Botanika

Rosiczki, muchołówki, kapturnice i dzbaneczniki oraz blisko 100 innych gatunków roślin owadożernych zobaczyć można na wystawie we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym. W miejscu ekspozycji można także kupić niektóre rośliny i akcesoria do ich hodowli oraz uzyskać fachowe porady na ten temat.

Niektóre rośliny drapieżne jak saracenie i kapturnice chwytają nawet duże muchy i pszczoły. "Największe są żyjące w ciepłych i wilgotnych strefach klimatycznych dzbaneczniki, które potrafią schwytać nawet małego gryzonia" - powiedział PAP współorganizator wystawy, Marcin Kaczmarski. W naturalnych warunkach tylko kilka z wystawianych gatunków żyje w Polsce.

Rośliny mięsożerne najczęściej rosną na terenach ubogich a w azot i czerpią go właśnie ze zwabionych owadów, a enzymy wytwarzane przez roślinę rozkładają je. "Po 2-3 dniach zostaje z niego tylko powłoka zewnętrzna" - tłumaczył Kaczmarski.

Wiele z prezentowanych na wystawie gatunków można łatwo uprawiać w domu. Jak powiedział Kaczmarski, ich jedyne wymagania to dużo światła i wody. "Można je podkarmiać owadami, ale nie jest to niezbędne, bo kiedy gleba ma dość azotu rośliny nie potrzebują owadów" - dodał hodowca.

Najpopularniejsza w Polsce roślina mięsożerna to muchołówka. "Ofiarę w niecałą sekundę zatrzaskuje w swoich zakończonych kolcami liściach. A potem już przystępuje do produkcji enzymów i do trawienia owada" - powiedział PAP współorganizator i hodowca roślin mięsożernych, Dariusz Chojnacki.

Resztki owadów usuwane są razem z liściem rośliny, kiedy skończoną się w nim już enzymy trawienne. Jak zapewniają hodowcy, rośliny nie są trujące, bo enzymy które wytwarzają są podobne do ludzkiej śliny. Dlatego hodowanie ich w domu nie jest groźne dla dzieci czy zwierząt domowych.

Wystawa we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym potrwa do 24 czerwca, a jej organizatorami są: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego i Koło Hodowców Roślin Mięsożernych

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki