Żarłoczne ślimaki atakują


Żarłoczne ślimaki atakują: artykuł nr 4726

2007-07-04 04:33:43 Zoologia

Żarłoczne gatunki ślimaków nacierają na ogródki działkowiczów i zjadają wszystko, co znajdą na drodze. Najgorzej jest w w województwie podkarpackim i małopolskim. Mieszkańcy miasta są bezradni wobec mięczaków. Nie pomagają domowe sposoby: sól, wapno, trociny czy pułapki z piwem. Tanie środki chemiczne też nie pomagają, a na droższe moluskocydy mieszkańców nie stać.

Ślimaki nie mają prawie żadnych naturalnych wrogów, zwłaszcza w niektórych siedliskach, takich jak ogrody przydomowe czy plantacje warzyw. Dlatego w dość szybkim tempie wzrasta ich populacja. Najbardziej dokuczliwe gatunki to: Pomrowik plamisty - Deroceras reticulatum i Ślinik luzytański - Arion lusitanicus.

W obrocie detalicznym dostępnych jest wiele środków przeciwko ślimakom (moluskocydów). Najpopularniejsze z nich: MESUROL ALIMAX 02 RB, MESUROL SCHNECKENKORN 04 GB, ŚLIMAK – STOP 47 FG, ŚLIMAKOL 06 GB, ŚLIMAX 04 GB, ANTY–ŚLIMAK SPIESS 04 GB. Należy pamiętać, że tego typu środku mogą działać niekorzystnie na inne bezkręgowce i dziko żyjące kręgowce.

Przygotował: Piotr Kozera

Tagi: ślimaki szkodniki atakują ogródki działki gatunki ślimaków mięczaki sól wapno trociny pułapki moluskocydy środki przeciwko ślimakom środki ochrony roślin pomrowik plamisty ślinik luzytański pomrowy ślimak winniczek winniczek

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 4726

Trochę masełka, czosnku i palce lizać - taka kolacja. Jeśli nie da się wroga pokonać to trzeba go zjeść Smacznego!!!
~tuhomas(2007-07-04)

Zanieczyszczenia środkami chemicznymi zmniejszają populacje małych kręgowców (np. ropuch i żab), które są naturalnymi wrogami ślimaków. Kółeczko się zamyka...
~ArusK Ocena artykułu: 2(2007-07-04)

Zgadzam się z "ArusemK" moluskocydy pewnie pomogą w zwalczaniu "żarłocznych ślimaków" ale przy okazji mogą zaszkodzić innym zwierzętom, dlatego stosując środki chemiczne miejmy to na uwadze.
~Basia(2007-07-05)

nie wiem czy sie brzydze czy boje ale nienawidze tych obleśnych brązowych ślimaków bez skorupy Ja mam taki sposób że *** (ze sie wyraz) posypuje solą wtedy giną. Wczoraj posypalam 23 pod klatką. A sól to tylko 70gr kg a kilogramem zabiejeci ich bardzooo dużo. W torebce oprócz 'bałaganu' noszę woreczek z solą i jak je widze to posypuje. Powiecie-wariatka, ale ja sie ich naprawde boję (brzydze).
~fobiaa(2007-07-20)

Pani fobioo, lepiej iść do lekarza zamiast bezsensownie zabijać. Ślimaki nie sa winne tego, że ich sie pani boi lub brzydzi. Dla każdego jest miejsce w przyrodzie, czy się to nam podoba czy nie. Na pewno pani nie wszystkim sie podoba, prosze pomyslec co by było gdyby z tego powodu każdy kto pani nie lubi mógł bezkarnie podejść i uderzyć.
~Felina(2007-08-05)

Pani tuhomas te slimaki sa toksyczne ich niewolno jeść poniewarz jezeli czlowiek dotchnie zabitego slimaka czerwonego po 7 dniach umiera w mekach. Czerwone slimaki wytwarzaja trujacy sjuz który zabija zwierze a takrze człowieka. Dlatego ostroznie.
~ania(2007-08-22)

a kto jest autorem tego streszczenia?
~Manna(2007-12-13)

może wiedziałby jakiś specjalista z wydziału biologii na UAM, trzeba zapytać
~Bagata(2007-12-13)

Podaje adres kontaktowy w razie pytań dotyczących tego artykułu: piotrekkkozera@tlen.pl
~Piotr Kozera(2007-12-13)

dla mnie problem jest wstydliwy ponieważ zauważyłam że one lubią wilgoć i przychodzą nie wiadomo z kąd do mojej łazienki ostatnio siedział jeden taki na spłuczce. pomóżcie czym moge w mieszkaniu je zwalczyć?
~GORZATA(2008-05-19)

ja zwalczam ślimaki w ogrodzie na 2 sposoby: 1. posypuję solą 2. przekrawam na kawałki specjalnym nożykiem na kiju. Bywały dni że zabijałem ich po kilkaset dziennie. Są tego efekty, ślimaków zaczyna ubywać.
~michalzygar(2009-07-04)

moja1,5roczna coreczka bawila sie na polu.Poczestowalam ja śliwka a kiedy zjadla zobaczyla slimaka i wziela do raczki i niestety ugryzla spuscilam ja z oka tylko na chwile!!!-nawet nie zauwazylam ze pelza to swinstwo kolo mojej kamisi.przeplukalam coreczce jame ustna i wyszczotkowalam zabki i jezyk-Te mutanty sa wszedzie-jak jest deszcz to nieraz jest ich tak duzo ze mozna sie na nich posliznac-ale to wina ludzi ktorzy je sprowadzili tylko po to zeby jadly rozne opadajace z drzew owoce,zgnilki
~karola028(2009-08-28)

sól nie pomaga ślimak zrzuca ja razem ze śluzem,
też chciałabym wiedziec czym to świństwo zwalczyc.
dostepne w sprzedaży środki (mam wrażenie)wabią je jeszcze bardziej
~janeczka(2010-05-12)

Nie tylko tam jest ich duzo . JA ze zabijam , lada moment i to sie stanie moim hobby
~Jaguar pogromca ślimaków(2010-06-14)

nie zabijać???to one nas zabiją!!!pewnie wypowiadają sie ludzie co mają tych slimaków po 3-4 przed domem a nie tak jak ja po 50!!!

~Przemek(2010-07-06)

tylko miseczki z piwem pomagają ,ale musi być sporo piwa i miseczka z wyższym rantem wystawiasz to na wieczór, a rano pełno pijaków-ślimaków masz do wyrzucenia ,pozdrowienia udanych łowów
~xyz(2010-08-17)

Twój komentarzWybrane wiadomości z zoologii