Zespół napięcia przedmiesiączkowego


Zespół napięcia przedmiesiączkowego: artykuł nr 4847

2007-07-24 23:19:54 Medycyna

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, w skrócie PMS (od angielskich słów Premenstrual syndrome) to zespół objawów psychicznych, fizycznych i emocjonalnych występujących kilka do kilkunastu dni przed menstruacją, i ustępujących z chwilą jej rozpoczęcia. Typowe objawy: rozdrażnienie, huśtawka nastrojów, płaczliwość, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, uczucie zmęczenia, bolesność piersi są znane statystycznie co drugiej kobiecie na świecie.

Ciężką odmianą PMS jest PMDD, czyli przedmiesiączkowy zespół dysforyczny występujący u 5-8 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Objawy PMDD przypominają depresję: smutek i towarzyszący mu często lęk, płacz, utrata radości życia, obniżona samoocena, samooskarżenia, samookaleczenie, pesymizm i rezygnacja. W odróżnieniu od depresji PMDD mija z chwilą menstruacji.

Uważa się że PMS i PMDD jest skutkiem zaburzeń hormonalnych pod koniec cyklu miesiączkowego - (nadmiernej produkcji estrogenów przy niedoborze progestagenów) oraz defektu układu serotoninergicznego mózgu biorącego udział w regulacji nastroju kobiety. Często występuje też osłabienie działania układu kwasu gammaaminomasłowego GABA (niski poziom kwasu GABA występuje u osób z z depresją).

O predyspozycjach do PMDD decyduje prawdopodobnie gen kodujący receptor estrogenowy alfa (ESR1, zlokalizowany na chromosomie 6q25.1), dokładniej jeden z czterech wariantów tego genu. Naukowcy podejrzewają, że na ryzyko PMDD mogą wpływać również inne geny.

Jedyną skuteczną metodą leczenia PMS i PMDD jest terapia hormonalna (antykoncepcja hormonalna), czyli podawanie preparatów progesteronu. Na rynku amerykańskim pojawił się nowy środek hormonalny o nazwie Lybrel. Lybrel jest środkiem antykoncepcyjnym eliminującym menstruację. W Polsce jest jeszcze niedostępny.

Zobacz też:

Tagi: PMS PMDD Lybrel zespół napięcia przedmiesiączkowego leczenie antykoncepcja tabletki antykoncepcyjne pigułki antykoncepcyjne antykoncepcja forum plastry antykoncepcyjne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 4847

Witam! Jestem dziennikarką telewizyjną i poszukuję kobiet zmagających się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Panie chętne do rozmowy proszę o kontakt. olgaluczynska@op.pl Pozdrawiam Olga Łuczyńska
~olgal(2008-09-23)

Twój komentarzWybrane wiadomości z medycyny