Zespół napięcia przedmiesiączkowego


Zespół napięcia przedmiesiączkowego: artykuł nr 4847

2007-07-24 23:19:54 Medycyna

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, w skrócie PMS (od angielskich słów Premenstrual syndrome) to zespół objawów psychicznych, fizycznych i emocjonalnych występujących kilka do kilkunastu dni przed menstruacją, i ustępujących z chwilą jej rozpoczęcia. Typowe objawy: rozdrażnienie, huśtawka nastrojów, płaczliwość, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, uczucie zmęczenia, bolesność piersi są znane statystycznie co drugiej kobiecie na świecie.

Ciężką odmianą PMS jest PMDD, czyli przedmiesiączkowy zespół dysforyczny występujący u 5-8 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Objawy PMDD przypominają depresję: smutek i towarzyszący mu często lęk, płacz, utrata radości życia, obniżona samoocena, samooskarżenia, samookaleczenie, pesymizm i rezygnacja. W odróżnieniu od depresji PMDD mija z chwilą menstruacji.

Uważa się że PMS i PMDD jest skutkiem zaburzeń hormonalnych pod koniec cyklu miesiączkowego - (nadmiernej produkcji estrogenów przy niedoborze progestagenów) oraz defektu układu serotoninergicznego mózgu biorącego udział w regulacji nastroju kobiety. Często występuje też osłabienie działania układu kwasu gammaaminomasłowego GABA (niski poziom kwasu GABA występuje u osób z z depresją).

O predyspozycjach do PMDD decyduje prawdopodobnie gen kodujący receptor estrogenowy alfa (ESR1, zlokalizowany na chromosomie 6q25.1), dokładniej jeden z czterech wariantów tego genu. Naukowcy podejrzewają, że na ryzyko PMDD mogą wpływać również inne geny.

Jedyną skuteczną metodą leczenia PMS i PMDD jest terapia hormonalna (antykoncepcja hormonalna), czyli podawanie preparatów progesteronu. Na rynku amerykańskim pojawił się nowy środek hormonalny o nazwie Lybrel. Lybrel jest środkiem antykoncepcyjnym eliminującym menstruację. W Polsce jest jeszcze niedostępny.

Zobacz też:

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny