Dwumetrowy odbiornik radiowy, kameralne kino i wirtualne ognisko: Pierwsze eksponaty już w Centrum Nauki Kopernik


Dwumetrowy odbiornik radiowy, kameralne kino i wirtualne ognisko: Pierwsze eksponaty już w Centrum Nauki Kopernik: artykuł nr 48851

2010-06-24 00:19:43 Ciekawostki

Dwumetrowy odbiornik radiowy, kameralne kino i "wirtualne ognisko", to kilka pierwszych eksponatów, które zostaną zainstalowane w Centrum Nauki Kopernik. Pierwszy TIR z elementami ekspozycji pojawił się w CNK 22 czerwca. "Do końca lipca do Warszawy przyjedzie 35 TIRów i ok. 20 mniejszych samochodów z eksponatami" - informuje przedstawicielka Centrum, Katarzyna Nowicka.

Nowicka zapowiada, że w pierwszej kolejności zostaną zainstalowane eksponaty galerii "Korzenie cywilizacji", a wśród nich m.in. dwumetrowy odbiornik radiowy umożliwiający poznanie historii tego wynalazku; kameralne kino, w którym będzie można zrozumieć znaczenie muzyki dla odbioru obrazu; "wirtualne ognisko" -  pokazujące żywioł ognia oraz fragmenty większej konstrukcji, pozwalającej na poznanie historii wynalezienia i zastosowania koła.
"+Korzenie cywilizacji+ to wystawa łącząca nauki ścisłe i humanistykę. Pokazuje, jak przez technikę, matematykę, pismo i sztukę człowiek tworzył cywilizację. Zwiedzający znajdą tu inspiracje do szukania odpowiedzi na pytania o źródło cywilizacji i jej kamienie milowe" - wyjaśnia Nowicka.

Zwiedzający będą mogli sprawdzić, jak buduje się mosty, jak wykorzystuje energię czerpaną z wody czy wiatru dziś i w przeszłości. Poznają również systemy liczenia w starożytności i rodzaje pisma w różnych kulturach. Wystawa zajmie 1000 m kw.  i znajdzie się na niej 86 eksponatów.

Równocześnie z "Korzeniami cywilizacji" w Centrum będą instalowane jeszcze 4 wystawy: "Strefa światła", "Świat w ruchu", "Człowiek i środowisko" oraz galeria dla najmłodszych "Bzz".

Wbrew nazwie "Strefa światła" będzie przestrzenią ciemności i półmroku, dzięki czemu zwiedzający będą się mogli przekonać, czym jest światło i jakie ma własności. Podczas doświadczeń będzie można wykorzystywać zagadnienia z zakresu optyki geometrycznej i falowej, zjawiska wywoływane przez promieniowanie o różnych długościach fali, nowoczesne technologie optyczne i zjawiska związane z postrzeganiem wzrokowym.

W galerii "Świat w ruchu" goście CNK poznają zasady poruszania się molekuł, elektronów, fal świetlnych i dźwiękowych, maszyn oraz człowieka. Interaktywne eksponaty zademonstrują zjawiska i przedmioty znane z codziennego życia.

Poznanie zasad, kierujących funkcjonowaniem ludzkiego ciała i zrozumienie w jaki sposób myślimy, ma ułatwić ekspozycja "Człowiek i środowisko". "Poznamy cykl rozwoju człowieka od embrionu po narodziny. Zobaczymy, jak ciało ludzkie zmienia się wraz z wiekiem, a także na czym polega proces starzenia się organizmów i czy mamy na to jakiś wpływ" - informuje Centrum.

Relacja z instalacji eksponatów jest dostępna na profilu CNK na facebooku:

http://www.facebook.com/album.php?aid=185760&id=353030510177&ref=mf#!/photos.php?id=353030510177

Dzieki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek