Różnorodność biologiczna na XIII DFN


Różnorodność biologiczna na XIII DFN: artykuł nr 48900

2010-09-07 01:44:01 Ciekawostki

Różnorodność biologiczna jest opowieścią o życiu i systemach, które to życie podtrzymują - mówi dr Józef Krawczyk, Koordynator Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. - W tym roku na naszym wydziale przygotowaliśmy blisko 40 imprez, dla których właśnie "różnorodność" stała się tematem przewodnim.

 Goście festiwalowi zostaną zaproszeni na niezwykłe spotkanie z nietoperzami. Zwierzęta te często wzbudzają w nas lęk, bo zachowują się "dziwacznie": latają w nocy, wiszą głowami w dół i "widzą" uszami. Na wykładzie dr Joanny Furmankiewicz pt."Różnorodność zwyczajów nietoperzy" przedstawione zostaną ciekawostki anatomii tych ssaków i ich zwyczaje. Podczas nocnej wycieczki do Parku Szczytnickiego ("Nocne spotkania z echolokującymi nietoperzami") będzie można zobaczyć z bliska nietoperze,  przyjrzeć się niektórym metodom badań tych zwierząt oraz usłyszeć (dzięki odpowiednim urządzeniom) "niesłyszalne" sygnały echolokacyjne.

Spośród innych propozycji warto wymienić spotkanie przygotowane dla najmłodszych uczestników Festiwalu. W Restauracji Teatralnej (przy Teatrze Lalek) zorganizowana będzie "Kawiarenka naukowa dla dzieci", w której nasi młodzi goście będą słuchać "odgłosów lasu", poznawać jego mieszkańców, rozwiązywać zagadki i uczestniczyć w konkursach. Dzieci nauczą się też rozpoznawać gatunki grzybów, roślin i zwierząt.
Organizatorzy z Wydziału Nauk Biologicznych zapraszają na wiele wycieczek dydaktycznych. Na wycieczce po Wrocławiu trasą przyrodniczej ścieżki im. Anieli Krawiecowej("Sekrety ścieżki przyrodniczej w centrum Wrocławia") doświadczeni botanicy zdradzą najciekawsze zakątki stanowiące ostoje roślin i zwierząt. Będzie również można pojechać autokarem na wycieczkę do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Zaplanowano tam zwiedzanie zarówno jaskini jak i jej otoczenia. Może również tej grupie uda się zobaczyć nietoperze? Profesor Romuald Kosina zaprasza w czasie swojego wykładu na wirtualny spacer po Pieninach ("Pieniński Pas Skałkowy - Kraina Naznaczona") i Wzgórzach Strzelińskich ("Nasza Mała Ojczyzna - Wzgórza Strzelińskie")."Ptaki wokół nas - Dolina Baryczy ptasi raj"to wycieczka autokarowa, w czasie której będzie okazja do obserwacji ptaków odpoczywających na stawach podczas jesiennej migracji, w przerwie zaplanowano krótki odpoczynek w stacji ornitologicznej w Rudzie Milickiej, a wieczorem obserwacje żurawi, gęsi i innych ptaków na noclegowisku stawu Grabownica. Ptaki będziemy obserwować również podczas spotkania w Ogrodzie Botanicznym  "Ptaki wokół nas". Goście zainteresowani tą tematyką dowiedzą się, jakie gatunki ptaków żyją w mieście, jak je obserwować i jak się zachowywać w pobliżu gniazd.W ramach Parku Wiedzy (organizowanego w tym roku w Parku im. Mikołaja Kopernika) ornitolodzy z Zakładu Ekologii Ptaków doradzą jak i czym dokarmiać ptaki, jak budować budki, gdzie je umieszczać, pokażą przykłady ptasich gniazd, oraz wyjaśnią, czemu służy obrączkowanie ptaków. Wszystko to odbędzie się w odpowiedniej scenerii stoiska zorganizowanego pod hasłem "Jak mądrze pomagać ptakom".
W Katedrze Antropologii warto odwiedzić Muzeum Człowieka. Zobaczymy tam między innymi eksponaty dotyczące mumifikacji zamierzonej, egipską mumię młodej kobiety, ewolucję gatunku Homo Sapiens oraz kości ludzkie pochodzące z polskich stanowisk wykopaliskowych. Dowody pobytu neandertalczyków na ziemiach polskich zaprezentowane zostaną w czasie dyskusji panelowej pt. "Zęby plejstoceńskich homininów z Jaskini Stajnia".Są to najstarsze w Europie szczątki neandertalczyka jakie odnaleziono w Polsce. Poza publicznością, do dyskusji zaproszono antropologów, paleozoologów, biologów molekularnych, archeologów i lekarzy.

            Instytut Zoologiczny zaprasza na wykłady i warsztaty dotyczące świata komórek zwierzęcych, oglądanych przy wykorzystaniu mikroskopii klasycznej i elektronowej ("Fascynujący świat komórki zwierzęcej", "Podróż do wnętrza komórki zwierzęcej - mikroskopia elektronowa i konfokalna"). "Jak zabić bakterie i nie spudłować!" to propozycja zajęć w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii.

            Metody zbierania owadów do celów naukowych i kolekcjonerskich zaprezentuje dr Jarosław Kania na zajęciach pt. "Jak powstaje kolekcja owadów". Uczestnicy zapoznają się ze sprzętem, który jest potrzebny, aby zbierać owady,  sposobami łapania i preparowania owadów. "Tajemnicze życie owadów" oraz ich wielką bioróżnorodność przedstawią członkowie Klubu Entomologów. Poza wykładem odbędą się zajęcia praktyczne, pokazy żywych okazów, ich preparacji oraz prezentacja preparatów mikroskopowych.

I na koniec jeszcze jedno zaproszenie. Muzeum Przyrodnicze udostępni festiwalowej publiczności swoją ekspozycję, a warto podkreślić, że należy ona do najbogatszych  w Polsce.

To tylko niektóre z imprez festiwalowych organizowanych przez Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Warto zwrócić uwagę, że ze względu na charakter zajęć, na większość konieczne są zapisy, a ich sposób i terminy podane są w programie Festiwalu.

Wiecej informacji w portalu Festiwale Nauki oraz na stronie organizatora: http://www.festiwal.wroc.pl/

Monika Kowalska

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek