Przerwij łańcuch infekcji


Przerwij łańcuch infekcji: artykuł nr 48907

2010-09-07 03:16:17 Medycyna

8 września w Warszawie odbędzie się zbieranie próbek bakterii i wirusów z rąk mieszkańców stolicy. Badania są wykonywane w ramach projektu badawczego dotyczącego higieny Polaków. Akcja jest elementem kampanii "Przerwij łańcuch infekcji", organizowanej przez Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) i firmę Dettol.

Kampania ma przypomnieć Polakom, jak ważne jest dbanie o regularną czystość rąk. Projekt edukacyjny ma uświadomić, jakie bakterie znajdują się na rękach i przedmiotach oraz jakie konsekwencje mogą one mieć dla zdrowia całej rodziny, w tym także najmłodszych.
Od lipca eksperci z Zakładu Mikrobiologii CZD zbierają dane w całej Warszawie. Próbki w postaci wymazów są pobierane m.in. z tramwajów, metra, galerii handlowych, dworców, placów zabaw i parków, biur i mieszkań. Analizowane będą w laboratorium Zakładu Mikrobiologii.

Pobieranie próbek do badań bezpośrednio z rąk warszawiaków jest punktem kulminacyjnym projektu. Wszelkie zebrane dane, po dogłębnej analizie, będą przedstawione w raporcie końcowym, który zostanie zaprezentowany w październiku tego roku z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk.

Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez UNICEF 15 października i obchodzony jest od 2008 r.

"Postęp cywilizacyjny wiąże się ze wzrostem zagrożeń dla naszego zdrowia. Każdego dnia jesteśmy narażeni na kontakt z ogromna ilością bakterii, które znajdując się w otaczającej nas przestrzeni mogą powodować szereg infekcji. Poprzez zaangażowanie w ten projekt chcemy uświadomić Polakom, iż brak odpowiednich nawyków higienicznych może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie dla najmłodszych" - można przeczytać na stronie internetowej CZD.

Próbki bakterii będą zbierane przy stacji metra Centrum w Warszawie.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Tagi: Dettol Centrum Zdrowia Dziecka Aby przerwać łańcuch infekcji zbieranie próbek bakterii zbieranie próbek wirusów higiena Polaków bakterie na rękach wirusy na rękach Przerwij łańcuch infekcji

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 48907

może się wybiorę zobaczyć
~dd(2010-09-08)

Twój komentarzWybrane wiadomości z medycyny