Chemicy czwarty raz łapali zająca


Chemicy czwarty raz łapali zająca: artykuł nr 48948

2010-10-07 00:41:28 Ekologia

Kos ? strażnik krainy baśni - zdjęcie o takim tytule i magicznym klimacie wygrało tegoroczną IV już edycję konkursu fotograficznego "Złap zająca". Jego autorem jest Piotr Majder z Zakładów Chemicznych "Organika ? Sarzyna" S.A. "Kos i zachodzące słońce, wypatrzone zostały przez lornetkę podczas wypadu nad Sarzyńską tam" ? mówi zwycięzca. Wśród laureatów znaleźli się: specjalista ds. administracyjno-inwentaryzacyjnych, księgowa, technologowie, handlowiec, mistrz czy specjalista ds. PR.

"Złap Zająca" to konkurs fotograficzny dla pracowników firm skupionych w Programie "Odpowiedzialność i Troska"?. To Program znany w 50 krajach na świecie, w Polsce realizowany przez blisko 40 firm chemicznych. Sam konkurs polega na ciekawym ujęciu chwil z "życia" polskiej fauny i flory. Organizatorem przedsięwzięcia jest Sekretariat Programu "Odpowiedzialność i Troska"?, a pomysłodawcą - firma ZAK S.A. Do tegorocznych zmagań przystąpiło 19 firm chemicznych.

Patronat honorowy nad IV edycją konkursu sprawował ponownie Związek Polskich Fotografów Przyrody. Patronat medialny objęli: Magazyn poświęcony fotografii przyrodniczej Foto Natura, Portal wszystkich fotografujących Fotal.pl, Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody SALAMANDRA oraz Portal przyjaznych środowisku Ekologiczni.pl.

25 września 2010 r. w siedzibie organizatora krajowego konkursu - Sekretariacie Programu "OiT", spotkało się jury, w składzie: Łukasz Stępień (Związek Polskich Fotografów Przyrody) - przewodniczący, Tomasz Krzyśków (FOTONATURA) oraz dwie przedstawicielki Sekretariatu "OiT" Magdalena Ozimek i Marta Łozowska. "Postanowiliśmy nagrodzić zdjęcia, które nie tylko dokumentują piękno dzikiej przyrody, ale także pokazują je w wyjątkowy sposób i są pełne delikatności i klimatu, których oddanie świadczy o wrażliwości ich autorów, ich umiejętności dostrzegania tego, co często jest tak bardzo ulotne i nieokreślone" - mówi przewodniczący jury.
Oto wyniki IV edycji:

I miejsce oraz nagrodę w wysokości 2000 zł zdobył Piotr Majder reprezentujący Zakłady Chemiczne "Organika - Sarzyna" S.A. za pracę p.t. "Kos - strażnik krainy baśni".

"Nie zawsze trzeba, by obiekt przyrodniczy - w tym wypadku kos - zajmował większą część kadru, by móc stać się bohaterem obrazu. W tym wypadku "okoliczności przyrody": przede wszystkim łagodne światło, ale także delikatnie rozkwitająca czeremcha, kłoda pokryta pnącymi się pędami i łuk uformowany przez pień z tyłu kadru utworzyły scenerię, w której czarny ptak z żółtym dziobem stał się mocnym elementem zdjęcia. Niczym strażnik pilnujący wejścia do tajemniczego ogrodu. Chwała dla fotografa za zauważenie tej chwili (być może krok w lewo i pochylenie się z aparatem wzmocniłoby jeszcze walory zdjęcia - a być może ruchy te spłoszyłyby czujnego stróża?)" - tak opisał zwycięską fotografię juror, Tomasz Krzyśków.

II miejsce oraz nagroda w wysokości 1000 zł przypadła pracownikowi Zakładów Azotowych "Puławy" S.A. - Grzegorzowi Sierockiemu za fotografię: "Spacer we mgle". Na zdjęciu znalazły się dwie żerujące czaple białe w starorzeczu Narwii w Bronowie koło Łomży. "Wyciągnięte szyje, wzrok nakierowany na potencjalną zdobycz, a zwłaszcza "złapany" moment synchronicznie uniesionych kończyn u obu ptaków, nadają zdjęciu właściwej dynamiki, nie burząc jednakże klimatu pełnego spokoju mglistego poranka" - tłumaczy nagrodzenie tego zdjęcia Tomasz Krzyśków.

Z uwagi na wyrównany poziom prac, po burzliwych obradach, jury postanowiło przyznać nie jedno, a trzy równorzędne III miejsca (oraz po 500 zł). Nagrody otrzymali: Patryk Skorupa z Zakładów Chemicznych "Police" S.A. za fotografię nieco hipnotyzującego "Przyczajonego pająka". A także Joanna Wiatr z Luveny S.A. - za nastrojowy "Nadmorski Park Krajobrazowy" - fotografię wykonaną w Okolicach Rozewia oraz Grzegorz Szarek z Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach S.A. - za zdjęcie "Spotkanie na szlaku", przedstawiające jelenia napotkanego podczas wędrówki w okolicach Zakopanego.
Jury przyznało również wyróżnienie oraz gadżety Programu "OiT" : trafiły one do Małgorzaty Szałek z Luveny S.A. za pracę: "Eksponat". Autorka w lesie w Czapurach dostrzegła okaz, który długo czekał na odkrycie - pozostawiony trampek porośnięty mchem.

22 września 2010 r. zakończyło się także otwarte głosowanie internetowe na stronie www.rc.com.pl. W terminie od 9 do 22 września 2010 r. na wszystkie 94 prace konkursowe, w sumie oddano 1275 głosów. Najwięcej - 130, zdobyła fotografia Wojciecha Chrupały z Zakładów Chemicznych Zachem S.A. pt. "Świerszcz ukryty wśród liści". Laureat Grand Prix konkursu otrzyma cyfrową ramkę do zdjęć.

Wyniki konkursu ogłoszono oficjalnie 6 października 2010 r. podczas Forum Ekologicznego Branży Chemicznej W Toruniu. A 46 najlepszych fotografii będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej podczas Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska POLEKO (23- 26 listopada 2010 r.). Tam nastąpi także uroczyste wręczenie nagród.

"Widać z roku na rok wzrost poziomu technicznego przedstawianych do oceny prac. Wynika to zapewne z kilku czynników, nie tylko lepszego sprzętu, jakim posługują sie fotografujący, ale także rosnących umiejętności i doświadczenia w wyborze zdjęć zgłaszanych do konkursu. Dotyczy to przede wszystkim zdjęć zwierząt, zarówno w skali makro, jak i ptaków i ssaków" - mówi Łukasz Stępień ze Związku Polskich Fotografów Przyrody, który kolejny raz piastował tytuł przewodniczącego jury konkursu.

Wszystkie 94 fotografie, które brały udział w tegorocznych zmaganiach oraz najlepsze zdjęcia poprzednich edycji można podziwiać na stronie internetowej: http://www.rc.com.pl/zlap_zajaca.php

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii