Epokowe odkrycie naukowcow z UJ w dziedzinie genetyki


Epokowe odkrycie naukowcow z UJ w dziedzinie genetyki: artykuł nr 49011

2011-01-04 11:55:44 Biotechnologia

Określenie na podstawie materiału genetycznego, czy morderca jest brunetem czy blondynem, jest możliwe już nie tylko w serialu kryminalnym. Polsko-holenderski zespół badawczy opracował przełomową metodę, która z dużą dokładnością pozwoli na ustalanie koloru włosów, co ułatwi określenie wyglądu fizycznego sprawcy przestępstwa lub ofiary, której ciało uległo rozkładowi.

Osiągniecie to jest efektem pracy zespołu Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie przy współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Całym zespołem kierował dr hab. Wojciech Branicki. Ważnym partnerem w projekcie jest zespół z Erasmus Medical Center w Rotterdamie, koordynowany  przez prof. Manfreda Kaysera.

Opisana w czasopiśmie Human Genetics metoda polega na analizie 13 markerów genetycznych w jedenastu genach i umożliwia przewidywanie rudego koloru włosów z prawdopodobieństwem przekraczającym 90%, czarnego koloru włosów z prawdopodobieństwem niemal 90% oraz kolorów typu blond i szatyn z prawdopodobieństwem przekraczającym 80%.
Uzyskanie takich danych będzie możliwe na podstawie analizy dowolnej próbki biologicznej, np. śladu ujawnionego na miejscu przestępstwa, fragmentu tkanki lub elementu szkieletu. "Jej zastosowanie w zamyśle przyspieszy tempo prowadzonych śledztw, a przez to usprawni funkcjonowanie sądów" - dodaje Wojciech Branicki.

Wdrożenie metody ułatwia fakt, że jest ona zgłoszona do międzynarodowej ochrony patentowej, w przygotowaniu której uczestniczyło działające na UJ Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU).

Intensywne prace nad poznaniem genomu człowieka doprowadziły do rozwoju nauk biomedycznych, w tym badań nad przyczynami powstawania wielu chorób. Badania te wykazały także, że w genach zawarta jest informacja m.in. o wyglądzie zewnętrznym człowieka: kolorze włosów, tęczówki oka czy skóry. Rozszyfrowanie tych informacji znajdujących się w badanym materiale biologicznym/dowodowym bez wątpienia okaże się niezwykle pomocne przy rozwiązywaniu zagadek kryminalnych.

O tym zagadnieniu można przeczytać również w artykule "Kryminały i nauka. Wersja TV" w wydanym przez CITTRU czasopiśmie NIMB: http://www.cittru.uj.edu.pl/?q=pl/node/1242

CITTRU

Tagi: Wojciech Branicki Erasmus Medical Center UJ

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 49011

fajne :)
~ghj(2011-01-04)

gratuluję, oby więcej takich polskich osiągnięć naukowych!!!
~piotr(2011-01-04)

skoro metoda jest opatentowana to nie będzie mogła być używana
przez polską policję?
~patenty(2011-01-04)

gorzej jak ktoś przez wiele lat farbował włosy
~JoAnka(2011-01-04)

tylko pogratulować!!!
~monia(2011-01-04)

jakie studia trzeba wybrać aby zajmowac się takimi pracami
naukowymi? biologia, biotechnologia, medycyna?
~gimn(2011-01-04)

nie wiem czy epokowe, ale na pewno interesujące i przydatne,
gratuluję Panie Wojciechu
~Bronek(2011-01-04)

Lubię to!:)
~Gosia(2011-01-05)

joAnko.... DNA nie zmienia sią od farbowania włosów... Tak samo jak operacje plastyczne ..
~Angelika(2011-01-16)

"jakie studia trzeba wybrać aby zajmowac się takimi pracami
naukowymi? biologia, biotechnologia, medycyna?"

Biotechnologia.
~darek(2011-01-22)

biologia a pozniej wybrac specjalnosc biologia sądowa( na uj )
~on(2011-02-15)

Twój komentarzWybrane wiadomości z bitechnologii