Cztery pandy


Cztery pandy: artykuł nr 4909

2007-08-16 12:54:17 Zoologia

Cztery pandy wielkie urodziły się jednego dnia w rezerwacie Chengdu w środkowych Chinach - poinformowała chińska agencja prasowa Xinhua. Wcześniej informowano o narodzinach trzech pand. Jednak samica Eryatou później urodziła drugie małe. W rezultacie przyszły na świat dwie pary bliźniaków w tym samym rezerwacie.

Coraz częstsze przypadki bliźniaczych ciąż u pand są efektem programu sztucznej inseminacji, który pierwszy raz zastosowano w 1963 roku.

Pandy od dawna znajdują się na liście zagrożonych gatunków. W zeszłym roku w niewoli przyszły na świat zaledwie 34 młode.

Szacuje się, że na wolności, w zachodnich i środkowych Chinach, żyje około 1600 pand. W ogrodach zoologicznych na całym świecie jest ich około 180.

Zagrożeniem dla pand jest głównie kłusownictwo i niski przyrost naturalny. Samice tego gatunku w naturalnym środowisku wydają na świat młode raz na dwa, a nawet trzy lata.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Tagi: pandy panda zagrożone gatunki pandy wielkie Chiny bliźniaki

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 4909

lubie bardzo Pandy. Oglądam o nich filmy . Chciałabym jechac do chin i zajmnac sie Pandami !!!! Pozdrawiam was wszyltkich a szczegulnie Panda Agnieszka!
~Agnieszka Ocena artykułu: 5(2007-08-19)

Twój komentarzWybrane wiadomości z zoologii